اختلالات بالینی کودکان

خودشیفتگی چیست و چی کار کنم فرزندم خودشیفته نشه ؟

خیلی از ما شاید با خودمون فکر میکنیم که خودشیفتگی حس دوست داشته شدن بیش از حد یک فرد از خودشه در صورتی که اینگونه نیست و افراد خودشیفته از دوست داشته نشدن در کودکی خودشون هست که باعث خودشیفتگی می شوند و در بزرگسالی رفتاری رو از خودشون نشون میدن که به آن ها خودشیفته می گوییم

 

مطالب مرتبط : خانم دکتر سیمین احمد پور در مورد افراد خودشیفته اینگونه صحبت می کند ( کلیک نمایید )

 

حال برای خیلی از خانواده سوال پیش میاد که چی کار بایستی انجام دهیم تا فرزندمون در بزرگسالی خودشیفته نشه ؟

مهم ترین ویژگی که بایستی حتما در فرزند شما وجود داشته باشه احساس دوست داشتنی بودن است ، باید فرزند شما احساس کنه که دوستش دارید ، باز هم سوال پیش میاد که یعنی چی فرزند ما احساس کنه که دوستش داریم ؟ این به این معناست که فرزند ما باید خودش به خودی خود بفهمه که برای والدینش دوست داشتنیه و دوستش دارند و خوشحالن از بودنش و برای بوجود آوردن این احساس ، از دست آورد هایی که بوجود میارن به جای اینکه فقط تحسینش کنید ، در آغوش بگیردیش ، بوسش کنید و احساس دوست داشتن رو در او ایجاد کنید . 

از تجربیات تلخ ایجاد کردن برای کودک خود بپرهیزید ، مثل مقایسه کردن ، سرزنش کردن ، تحقیر کردن در جمع که این ها همگی در ذهن فرزند شما باقی می ماند و پتانسیل را برای خودشیفته شدن آن در بزرگسالی بیشتر می کند .   

خانم دکتر سیمین احمد پور در این ویدئو به ما در مورد رفتار با فرزند خودشیفته راهنمایی هایی را خواهند کرد 

سوال مهمی که خیلی از افراد مطرح می کنند آن است که اگر در طرف مقابل رابطمون متوجه شدیم که اون شخص خودشیفته است چه کنیم ؟

 

خانم دکتر سیمین احمد پور رواندرمانگر مرکز مشاوره اکسیر توضیحات کاملی را به ما خواهند داد . 

 

خطرناک ترین نشانه های اختلال اوتیسم را بدانیم و راه حل آن را نیز یاد بگیریم .

ما در خیلی از محیط ها در مورد اختلال اوتیسم شنیدیم ، چه در مهمانی ها ، چه در رسانه ها و دیگر محیط ها . اختلال اوتیسم به طور کلی به معنای در خودفروماندگی است اما اوتیسم یک اختلال است در روند رشد سیستم عصبی تعارض ایجاد می کند که معمولا 3 سال اول زندگی کودک رو در بر میگیرد و خودش رو به صورت نشانه های رفتار نشون می ده . 

دو نشانه اصلی اختلال اوتیسم

دو نوع نشانه اصلی وجود داره که شامل : عدم برقراری ارتباط راحت در بچه ها بین هم سن و سال هاشون و استفاده از الگوهای محدود در بچه برای انجام دادن کارها 

همانطور که گفتبم اختلال اوتیسم به دلیل ایجاد مشکلی که در سیستم عصبی کودک بوجود میاره ، ممکن است باعث افت در میزان رشد فرد شود .

در خیلی مواقع اختلال اوتیسم تا 24 ماهگی کودک قابل شناسایی است اما اگر آسیب به کودک به صورت خیلی خفیف بوجود بیاد ، تا 3 سالگی امکان تشخیص این مشکلات در کودکان وجود خواهد داشت . 

خطرناک ترین نشانه های اختلال اوتیسم

حال خطرناک ترین نشانه های اختلال اوتیسم را با همدیگر بررسی کنیم . خانواده های عزیز اگر این علائم و نشانه ها را در فرزند خودشون دیدند حتما به مرکز مشاوره و روانشناسی کودک مراجعه کنند . 

نشانه های اختلال اوتیسم عبارتند از :

نشانه اول اختلال اوتیسم : عدم لبخند در کودک ، کودکان به طور طبیعی از ابتدای زندگی خود خندیدن را همراه خواهند داشت .

نشانه دوم اختلال اوتیسم : عدم برقراری چشمی در کودکان ،

نشانه سوم اختلال اوتیسم : عدم واکنش به صداها ، خیلی از خانواده ها ابراز می کنند که ما فکر میکردیم اول کودکمون مشکل شنوایی داره ، اما بعد متوجه شدین که به یه سری از صدا واکنش نشون میده به یه سری از صدا ها واکنش نشون نمیده ،

نشانه چهارم اختلال اوتیسم : انتخاب بازی های کلیشه ای و ثابت است . کودک فقط یه سری از بازی ها رو انتخاب می کنه و انجام میده تمایلی به انجام دادن بازی های متنوع نداره 

نشانه پنجم اختلال اوتیسم :  علاقه مندی بچه ها به بخش خاصی از یک شی هست ، مثلا بچه ها به جزئیات یک وسیله توجه می کنند ، فرض کنید کودک شما بک ماشین اسباب بازی داره اما به جای اینکه با اون ماشین بازی کنه ، با چرخش بازی میکنه 

نشانه ششم اختلال اوتیسم : کودک به اشیای در حال چرخش دقت زیادی میکند ، مثلا به چرخش پنکه اشاره می کند . 

نشانه دیگر  اختلال اوتیسم : نگاه کردن کودک از سمت گوشه ی چشم است . 

 فرزندم اختلال اوتیسم داره . چی کار کنم ؟

حال اگر متوجه این مشکلات در فرزند خودمون شدیم ، بایستی چه کنیم ؟ دقت کنید خانواده محترم ، حتما در اولین فرصت به یک کلینیک روانشناسی و مشاوره کودک اقدام کنید و مشکل را با متخصصان در میان بگذارید . 

 

خانم زهره جواد زاده درمانگر اختلال اوتیسم مرکز مشاوره اکسیر در این ویدئو بیشتر با ما در مورد نشانه های اوتیسم صحبت خواهند کرد .

اختلال پیش فعالی یا بیش فعالی ! کدام درست است ؟

" ADHD" اختلال رفتاری بسیار شایعی است که 8 تا 10 درصد از کودکان سنین مدرسه به آن مبتلا هستند. پسرها سه برابر بیشتر از دخترها دچار می شوند که علت این تفاوت معلوم نیست و 85% از بزرگسالان ADHD بدون تشخیص و درمان باقی مانده اند.

ناخن جویدن در کودکان

سوالات مکرری در مورد ناخن جویدن کودکان وجود داره . مثلا کودکم جلوی تلویزیون ناخن می جوه یا وقتی که مهمون داریم کودکم ناخن جویدن پیدا میکنه در صورتی که موقع دیگه اینطوری نیست .

آیا کودک من مبتلا به اوتیسم است؟

افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم، ویژگی های شناختی و هوشی متفاوتی نسبت به افراد عادی دارند.

کودکم به فکر خودکشی افتاده

خودکشی کردن در کودکان

آگاهی از حقایق خودکشی در سنین پایین به ویژه برای والدین کودکان مبتلا به افسردگی مهم است. برای پدر و مادر، افکار و رفتارهای خودکشی یکی از نگرانی های هشدار دهنده ترین افسردگی دوران کودکی هستند. به گفته مرکز کنترل بیماری‌ ها، مرگ بدلیل خودکشی چهارمین عامل اصلی مرگ در بین افراد ۱۰ تا ۱۴ سال است و بسیاری از کودکان اقدام به خودکشی می کنند ولی خودکشی را کامل نمی کنند.

چگونه به یادگیری کودکم کمک کنم ؟

اختلالات یادگیری در کودکان

یکی از عوامل نبود موفقیت تحصیلی در دانش آموزان، وجود اختلالات یادگیری در آنان است که منجر به افت تحصیلی، کاهش اعتماد به نفس، عزت نفس و ترک تحصیل آنها می شود. برچسب های «عقب مانده»، «تنبل» و غیره به این قبیل دانش آموزان آنها را از ادامه تحصیل بازمی دارد و لطمات روانی ایجاد می کند که می تواند جبران ناپذیر باشد.

مشخصه یادگیری کودکان و اختلالات یادگیری

مشخصه اختلالات یادگیری در کودک یا نوجوان عدم پیشرفت تحصیلی در زمینه خواندن، بیان نوشتاری یا ریاضیات در مقایسه با توانایی هوش کلی  آنان است. برای کودکان دچار اختلالات یادگیری اغلب دشوار است پا به پای همسالانشان در برخی موضوعات تحصیلی پیش روند، اما در سایر موضوعات و مواد درسی عملکرد خوبی دارند.اختلالات یادگیری سبب می شوند پیشرفت کودک کمتر از حد مورد انتظار براساس توان بالقوه و فرصت های آموزشی باشد.

یادگیری کودکم باعث نامیدی او شده 

دانش آموزان مبتلا به ناتوانی های یادگیری نسبت به توانایی های درسی خود ناامیدند. کمتر در آنها انگیزه ای به وجود می آید و انگیزه هایی که در آنها دیده می شود به جای این که درونی باشد، جنبه خارجی پیدا می کند. آنان سعی دارند که شکست را به ناتوانی های خویش نسبت دهند. این حالت بدبینی درباره علل عدم موفقیت و شکست هایشان در آنان حالتی به وجود می آورد که اصطلاحاً به آن درماندگی آموخته شده می گویند و این حالتی است که فرد فکر می کند هر اندازه کوشش کند، باز نتیجه ای جز شکست به بار نخواهد آورد، بنابراین از تلاش دست کشیده و تسلیم می شود.

 

علاوه بر مشکلات تحصیلی، مسائل سازشی اجتماعی در دانش آموزان مبتلا به ناتوانی های یادگیری فراوان به چشم می خورد مشاهدات و درجه بندی های رفتاری که از همسالان، معلمان و والدین صورت گرفته، نشان می دهند که این دانش آموزان چندان مورد علاقه دیگران نیستند مشکل در دوست یابی داشته و از طرف سایر کودکان طرد می شوند و این باعث فضای سنگین محیط آموزش شده و فشاری مضاعف بر کودکان  مبتلا به اختلالات یادگیری وارد شده که  موجب بیزاری از درس و مدرسه میگردد.  

توصیه به والدین 

 • چیزی که به او گفته شده را به یاد نمی آورد؟

 • متوجه دستورالعمل نشده و از ان پیروی نمی کند؟

 • وسایل مورد نیاز تکالیف را گم می کند و یا جا می گذارد؟

 • نمی تواند مداد را در دستش به خوبی بگیرد؟

 • در راه رفتن ، ورزش ... ضعف دارد؟

 • اعتراض و واکنش شدید هیجانی در مدرسه و یا هنگام انجام دادن تکالیف تحصیلی دارد؟

 • در معانی انچه خوانده مشکل دارد؟

 • روخوانی اش دشوار، کند و نادرست است؟

 • در بیان نوشتاری مشکل دارد؟

 • در هجی کردن کلمات مشکل دارد؟

 • در استدلالات ریاضی و مفاهیم اعداد و محاسبات مشکل دارد؟

  چه زمانی برای یادگیری کودکم به مشاور مراجعه کنم ؟

اگر حتی یکی از این علائم در کودک به مدت طولانی دیده شود بهتر است در اولین فرصت به متخصص مراجعه کنید تا کودکتان مورد بررسی بیشتری  قرار گرفته و با تشخیص و مداخله به موقع اختلالات رشدی عصبی از جمله اختلال یادگیری که مانع عملکرد بهینه تحصیلی و مهارتی می شود بتوان عملکرد کودک را به سطح بهینه و سطح هوشی کودک نزدیک کرد.

 

آزیتا دریای لعل

دکتری تخصصی روانشناسی - مرکز مشاوره اکسیر

منو فوتر

جدیدترین ارسال ها

راه های ارتباطی

شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹