چگونه به یادگیری کودکم کمک کنم ؟

اختلالات یادگیری در کودکان

یکی از عوامل نبود موفقیت تحصیلی در دانش آموزان، وجود اختلالات یادگیری در آنان است که منجر به افت تحصیلی، کاهش اعتماد به نفس، عزت نفس و ترک تحصیل آنها می شود. برچسب های «عقب مانده»، «تنبل» و غیره به این قبیل دانش آموزان آنها را از ادامه تحصیل بازمی دارد و لطمات روانی ایجاد می کند که می تواند جبران ناپذیر باشد.

مشخصه یادگیری کودکان و اختلالات یادگیری

مشخصه اختلالات یادگیری در کودک یا نوجوان عدم پیشرفت تحصیلی در زمینه خواندن، بیان نوشتاری یا ریاضیات در مقایسه با توانایی هوش کلی  آنان است. برای کودکان دچار اختلالات یادگیری اغلب دشوار است پا به پای همسالانشان در برخی موضوعات تحصیلی پیش روند، اما در سایر موضوعات و مواد درسی عملکرد خوبی دارند.اختلالات یادگیری سبب می شوند پیشرفت کودک کمتر از حد مورد انتظار براساس توان بالقوه و فرصت های آموزشی باشد.

یادگیری کودکم باعث نامیدی او شده 

دانش آموزان مبتلا به ناتوانی های یادگیری نسبت به توانایی های درسی خود ناامیدند. کمتر در آنها انگیزه ای به وجود می آید و انگیزه هایی که در آنها دیده می شود به جای این که درونی باشد، جنبه خارجی پیدا می کند. آنان سعی دارند که شکست را به ناتوانی های خویش نسبت دهند. این حالت بدبینی درباره علل عدم موفقیت و شکست هایشان در آنان حالتی به وجود می آورد که اصطلاحاً به آن درماندگی آموخته شده می گویند و این حالتی است که فرد فکر می کند هر اندازه کوشش کند، باز نتیجه ای جز شکست به بار نخواهد آورد، بنابراین از تلاش دست کشیده و تسلیم می شود.

 

علاوه بر مشکلات تحصیلی، مسائل سازشی اجتماعی در دانش آموزان مبتلا به ناتوانی های یادگیری فراوان به چشم می خورد مشاهدات و درجه بندی های رفتاری که از همسالان، معلمان و والدین صورت گرفته، نشان می دهند که این دانش آموزان چندان مورد علاقه دیگران نیستند مشکل در دوست یابی داشته و از طرف سایر کودکان طرد می شوند و این باعث فضای سنگین محیط آموزش شده و فشاری مضاعف بر کودکان  مبتلا به اختلالات یادگیری وارد شده که  موجب بیزاری از درس و مدرسه میگردد.  

توصیه به والدین 

 • چیزی که به او گفته شده را به یاد نمی آورد؟

 • متوجه دستورالعمل نشده و از ان پیروی نمی کند؟

 • وسایل مورد نیاز تکالیف را گم می کند و یا جا می گذارد؟

 • نمی تواند مداد را در دستش به خوبی بگیرد؟

 • در راه رفتن ، ورزش ... ضعف دارد؟

 • اعتراض و واکنش شدید هیجانی در مدرسه و یا هنگام انجام دادن تکالیف تحصیلی دارد؟

 • در معانی انچه خوانده مشکل دارد؟

 • روخوانی اش دشوار، کند و نادرست است؟

 • در بیان نوشتاری مشکل دارد؟

 • در هجی کردن کلمات مشکل دارد؟

 • در استدلالات ریاضی و مفاهیم اعداد و محاسبات مشکل دارد؟

  چه زمانی برای یادگیری کودکم به مشاور مراجعه کنم ؟

اگر حتی یکی از این علائم در کودک به مدت طولانی دیده شود بهتر است در اولین فرصت به متخصص مراجعه کنید تا کودکتان مورد بررسی بیشتری  قرار گرفته و با تشخیص و مداخله به موقع اختلالات رشدی عصبی از جمله اختلال یادگیری که مانع عملکرد بهینه تحصیلی و مهارتی می شود بتوان عملکرد کودک را به سطح بهینه و سطح هوشی کودک نزدیک کرد.

 

آزیتا دریای لعل

دکتری تخصصی روانشناسی - مرکز مشاوره اکسیر

به اشتراک بگذارید

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

جدیدترین ارسال ها

راه های ارتباطی

شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹