روانشناسی نوجوان

چگونه نوجوانی موفق باشم ؟

چگونه یک نوجوان موفق باشیم

وقتی در دبیرستان هستید با چیزهای جدیدی مانند مواد مخدر، الکل و فشار همسالان آشنا می‌شوید. دوری از این کارها بسیار سخت است، اما شما می‌توانید با یادگیری یکسری از مهارت‌ها این فشارها و وسوسه‌ها را کنترل کنید.

اولین و مهمترین کار این است که درباره کاری که می‌خواهید انجام دهید فکر کنید و عواقب هر تصمیمی را در نظر بگیرید.

راهکارهایی برای نوجوان موفق

1.اعتماد به نفس داشته باشید و بیشتر از آنچه که می دانید در مورد خودتان بدانید. هنگامی که شما می دانید چه کسی هستید، می‌توانید تصمیمات هوشمندانه تری بگیرید و عاقلانه تر می‌توانید در مورد مواردی مثل مواد مخدر و یا رابطه جنسی غیر قانونی فکر کنید و تصمیم بگیرید.

 1. خودتان را دوست داشته باشید و احساس راحتی کنید. در بعضی مواقع ممکن است سخت باشد، اما با یادآوری مداوم به خودتان که شگفت انگیز هستید، می تواند شما را از مسیرهای سخت تر در جاده نجات دهد.
 2. به یاد داشته باشید که خانواده شما برای شما آنجا هستند. خانواده برای نوجوانان منبع حمایت مهمی هستند. اگر روز بدی دارید، سعی کنید با خانواده خود صحبت کنید.
 3. نکته ای که برای دختران حائز اهمیت است این است که در از دست دادن بکارت مراقب باشید. رابطه های جنسی در دوران نوجوانی و پرخطر، خطرهای زیادی برای شما ایجاد می‌کند از جمله خطر ابتلا به ایدز یا بارداری را ایجاد کند.
 4. به یاد داشته باشید که مواد مخدر عواقب سختی به همراه دارند. در حالی که ممکن است مواد مخدر سرگرم کننده باشد، اما آنها یک چیز بسیار جدی و خطرناک در زندگی شما هستند. گرفتار شدن با مواد مخدر می تواند بر آینده شما تاثیرات منفی زیادی بگذارد از جمله از ورود شما به کالج مورد نظر شما جلوگیری کند.
 5. روی درس خواندن و نمرات خوب تمرکز کنید. اینکه همسالان شما تلاش می‌کنند که شما را از درس دور کنند را نادیده بگیرید و برای درس خواندن برنامه ریزی داشته باشید. اینکه شما با تلاش دانشگاهی که مورد علاقه شماست قبول شوید بسیار لذت بخش تر از یک روز تفریحی هستش که با دوستان خود دارید. مراقب باشید که تفریح با دوستان به آینده شما لطمه وارد نکند.
 6. از خود بپرسید که چه اهدفی در زندگی خود دارید. در این مورد با مشاور مدرسه خود صحبت کنید. هنگامی که مسیری را که می خواهید در زندگی داشته باشید بدانید، تجسم و سپس رسیدن به آن اهداف آسان تر خواهد بود.

نکات مهم

ارتباطات اجتماعی خود را حفظ کن! داشتن یک گروه پشتیبان از دوستان و خانواده به شما کمک می کند که در روزهای بد خود، شاد و قوی باشید.

اگر واقعاً احساس استرس می کنید با کسی که به او اعتماد دارید صحبت کنید و به یاد داشته باشید که استرس بعضی اوقات اتفاق می افتد.

سعی کنید با هر کسی که به شما فشار می آورد یا به شما آسیب می رساند، روابط و دوستی را قطع کنید. اگر بخواهند شما را وادار به انجام كاری كنند كه شما نمی خواهید انجام دهید، ارزش دوست بودن با آنها را ندارد.

به یاد داشته باشید که تصمیم درست برای شما ممکن است تصمیم مناسبی برای افراد اطراف شما نباشد.

همیشه فشار همسالان را نادیده بگیرید و به آنچه می خواهید انجام دهید فکر کنید ، حتی اگر بعضی اوقات واقعاً سخت باشد.

 مطالب مرتبط :

آسیب رساندن به خود در نوجوانی

افسردگی در نوجوانی

علائم افسردگی در نوجوانان

علائم هشدار دهنده فرسودگی نوجوانان

هر کس در بعضی از نقاط زندگی خود فرسودگی را تجربه می کند. اگر در زندگی روتین نوجوان شما تغییراتی ایجاد شده است؛ به دنبال این علائم باشید تا بدانید فرسودگی قریب الوقوع است.

بزرگسالان تنها کسانی نیستند که دچار فرسودگی می شوند. امروزه نوجوانان به همان اندازه استرس دارند و ممکن است از عهده مدیریت درست این استرس برنیایند. در یک مطالعه ای اکثر نوجوانان گزارش داده اند که به دلیل احساس استرس احساس ناراحتی یا افسردگی می کنند.

به این علائم هشدار دهنده توجه کنید که ممکن است پیش از فرسودگی کامل وجود داشته باشد تا بتوانید با نوجوان خود همکاری کنید تا بتواند به زندگی عادی خود برگردد.

علائم فرسودگی نوجوانان

بیخوابی

نوجوانان عاشق خواب خود هستند و اگر این علاقه کاهش چشمگیری پیدا کند و نوجوان سخت تر و دیرتر به خواب برود ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. آنها را ترغیب کنید که مدت زمان مشغولیت خود با گوشی و تبلت را قبل از خواب محدود کنند تا بتوانند با استرس کمتری به خواب بروند و خواب خوبی داشته باشند.

تغییر عادات خوردن

چه نوجوان شما بیشتر از گذشته غذا بخورد یا کمتر و به طور کلی تغییر در عادات غذا خوردن، می تواند به معنای فرسودگی باشد. مصرف بیش از حد بسیاری از غذاهای ناسالم ممکن است باعث تداوم نوسانات خلقی شود و منجر به یک نوع رفتار نامطلوب گردد. مطالعه ای نشان داد که بسیاری از نوجوانان به دلیل استرس عادات غذایی آنها تغییر می کند.

اضطراب شدید

نوجوانان دارای فرسودگی نمی توانند آرامش خود را در طول استراحت حفظ کنند و دائما احساس اضطراب و استرس شدیدی می کنند. اگر نوجوان شما به طور کلی احساس بیقراری و اضطراب می کند؛ می تواند از جمله علائم فرسودگی باشد.

اقدامات خطرناک

اگر نوجوان شما برای اولین بار در حال آزمایش مواد مخدر و یا الکل است، می تواند از آنها به عنوان ابزاری برای رهایی از استرس خود استفاده کنند. که استفاده از این مواد ها نه تنها استرس را کمتر نمی کند بلکه میزان آن را بالا می برد و احتمال فرسودگی در نوجوان وجود دارد.

رفتار تحریک آمیز / عاطفی

نوجوانان در این دوره نوسانات خلق دارند و به جای سرزنش نوسانات سریع هورمونها که باعث نوسانات خلق است؛ کمی مطالعه خود را بالا ببرید؛ زیرا سرزنش می تواند باعث استرس و فرسودگی در نوجوانان شود. اگر نوجوان شما دوره های شدیدی از عصبانیت، ناامیدی، غم و اندوه یا احساسات دیگر را تجربه می کند، شما باید درباره استرس و نحوه کنترل کردن آن با نوجوان خود صحبت کنید.

چگونه به نوجوانان دچار فرسودگی کمک کنیم

اکنون که با برخی خصوصیات یک نوجوان فرسوده آشنا شدید، یادگیری نحوه کمک به نوجوانان بسیار حائز اهمیت است.

والدین باید ارتباط خود را با نوجوان خود بیشتر و نزدیک تر کنند. یکی از روش ها این است که از نوجوان خود سوال کنید که آیا کسی را در کلاس خود می شناسد که علائم فرسودگی داشته باشد. نزدیک شدن به نوجوان باعث می شود که نوجوان حس کند که بدون ترس می تواند از احساسات خود با والدینش صحبت کند. فرصتی برای نوجوان خود فراهم کنید تا در مورد علائم با شما صحبت کند و شما به او کمک کنید تا این علائم را کنترل کند.

یکی از بزرگترین راههایی که والدین می توانند در کاهش فشار بر نوجوان خود کمک کنند، کمک به آنها برای تصمیم گیری در مورد نحوه مدیریت وقت خود است. میلیون ها تجربه جدید و فشارهای زیادی همراه با تجربه بسیار محدود زندگی وجود دارد که این امر استرس نوجوانان را بالا می برد.

شما والدین جهت تشخیص فرسودگی در نوجوان خود و درمان آن می توانید از رواشناسان و مشاوران کمک بگیرید.

بلوغ زودرس در دختران

بلوغ زودرس در دختران

تحقیقات جدید نشان داده است که امروزه تعداد زیادی از دختران، قبل از سن 9 یا 10 سالگی به بلوغ می رسند. بلوغ زودرس بر سلامت جسمانی و روانی دختران بسیار موثر است.

اگر شما والدین اطلاعاتی درباره تاثیرات بلوغ زودرس بر جسم و روان فرزند خود کسب کنید برای جلوگیری از این تاثیرات منفی می توانید به فرزند خود کمک کنید.

بلوغ زودرس

کودکان امروزه بسیار سریع رشد می کنند به صورتی که امروزه بلوغ زودرس فراگیر شده است. دختران در سن 9 یا 10 سالگی به بلوغ می رسند به صورتی که سینه های آنها شروع به رشد کردن می کند که به این روند بلوغ زودرس می گویند. بلوغ زودرس می تواند تاثیرات منفی طولانی مدتی بر سلامت کلی یک دختر داشته باشد.

تاثیرات جسمانی و عاطفی بلوغ زودرس دختران

علاوه بر تغییرات واضح در دختران مانند: رشد سینه ها و لگن، آکنه و نوسانات خلقی، دخترانی که بلوغ زودرس را تجربه می کنند ممکن است با این مشکلات روبروشوند:

خطر بیشتر ابتلا به سرطان سینه

اگر چه تاثیر بلوغ زودرس بر سرطان سینه همچنان در حال تحقیق و بررسی است ولی برخی از تحقیقات نشان داده اند که بلوغ زودرس ممکن است با خطر بالاتر ابتلا به سرطان سینه در آینده در ارتباط باشد.

قد کوتاه

به طور معمول رشد قد دختران در دوران بلوغ کند می شود؛ بنابراین ممکن است دخترانی که دچار بلوغ زودرس می شوند از نظر قدی به همسالان خود که دچار بلوغ زودرس نشدند نرسند و کوتاه تر باشند که این امر ممکن است اعتماد به نفس دختران را کاهش دهد.

مشکلات عاطفی

علاوه بر نگرانی از عادت ماهانه و تغییرات بدن برای اینگونه دخترها، بلوغ زودرس باعث می شود که در رابطه با دوستان نیز دچار مشکل شوند و گروه دوستان آنها را قبول نکنند و یا آنها را مورد آزار و اذیت قرار دهند. عدم پذیرش دوستان تاثیرات منفی نامطلوب زیادی بر دختران می گذارد.

بارداری

در دوران بلوغ شهوت و نیازهای جنسی هم برانگیخته می شود و اگر دختری قبل از بلوغ نحوه درست کنترل کردن میل جنسی را آموزش ندیده باشد ممکن است در این زمینه به خود آسیبی وارد کنند و یا باردار شود؛ بنابراین آموزش جنسی برای این دخترها بسیار مهم و حائز اهمیت است.

کمک به دختران دچار بلوغ زودرس

نقش والدین و مدارس در کمک به دخترانی که دچار بلوغ زودرس می شوند بسیار پررنگ و موثر است. ممکن است صحبت درباره دوران بلوغ، تغییرات بلوغ در دختران و بارداری، توسط والدین برای فرزندان سخت باشد ولی دخترانی که این دوران را پشت سر می گذارند و دچار بلوغ زودرس می شوند نیاز به کسب اطلاعات جامع و صحیح درباره بلوغ و آموزش جنسی دارند تا به درستی بتوانند با چالش های پیش رو کنار بیایند و به درستی کنترل کنند و این اطلاعات را باید زودتر از همسالان خود کسب کنند.

شما والدین برای دادن اطلاعات صحیح دراین باره می توانید از مشاور و روانشناس کمک بگیرید تا مشاور این اطلاعات را به دختر شما منتقل کند.

منبع

نوجوانم شکست عشق خورده چی کار کنم ؟

چگونه به نوجوانی که شکست عشقی خورده کمک کنیم ؟

اگر نوجوان تان شکست عشقی خورده است این مطلب می تواند برای تان مفید باشد.

نشانه هایی که باید بدنبال آنها باشید

همان طور که اغلب پدرها و مادرها می دانند، آخرین کسانی که نوجوان می خواهد درباره شکست عشقی اش با آن ها صحبت کند، پدر و مادرش است. به همین دلیل شما باید حواس تان به علائم و نشانه های خاص باشد. هر یک از موارد زیر می تواند نشان دهنده این باشد که آن ها با مشکلی سعی می کنند کنار آیند.

 • وقت بیشتری را به تنهایی یا در اتاق شان سپری می کنند.
 • کم حرف تر از قبل شده اند.
 • از دست دادن اشتها
 • تغییر رفتار در مدرسه
 • عصبانی شدن از شما و خواهر و برادرش
 • افت نمرات

چطور می توانم به نوجوانم کمک کنم؟

در نهایت، نوجوان شما فقط در صورتی که بخواهد، کمک شما را می پذیرد. این به رابطه شما با نوجوان تان بستگی دارد و به طور کلی در هر شخصی متفاوت است. موارد زیر می تواند به شما کمک کند.

 • راههای ارتباطی را باز نگه دارید. حتی اگر نوجوان شما آماده قبول کمک شما نباشد، مهم است که آنها بدانند که شما برای کمک به او حضور دارید. بدون ناراحت کردن آنها، به آنها یادآوری كنید كه هر وقت خواستند می توانند صحبت كنند.

 

 • همه چیز را آرام نگه دارید. نوجوانان (دقیقاً مانند بزرگسالان) تمایل ندارند که در مورد "اجازه دهید بنشینیم و صحبت کنیم" عکس العمل خوبی نشان دهند. اگر این موضوع را زمانی که کار دیگری انجام می‌ دهید، مانند رانندگی یا تماشای تلویزیون، پیش بکشید شاید بهتر باشد. ممکن است در این شرایط بتوانند راحت تر صحبت کنند و فشار کمتری احساس کنند.

 

 • برای سورپرایز آماده باشید. نوجوان شما ممکن است تصمیم بگیرد که برای صحبت با شما آماده است و ناگهان شروع به صحبت کند. آماده باشید که برنامه تلویزیونی مورد علاقه تان را قطع کنید و یا اگر لازم شد دست از شام خوردن بکشید.

 

 • بگذارید بدانند که درک می کنید. اگر نوجوان تان می خواهد صحبت کند حرفش را قطع نکنید یا قضاوتش نکنید. به آن ها کمک کنید در موردش فکر کنند. خیلی مفید است که هنگام صحبتش به او بازخورد دهید (به نظر میاد از اتفاقی که افتاده واقعا متعجب شدی یا دلت واقعا تنگ شده) بنابراین آن‌ ها می ‌دانند که شما گوش می ‌دهید و آن‌ ها را جدی می ‌گیرید.

 

 • مشخص کنید که در مورد آن هاست. ممکن است آنها از این موضوع آگاه باشند که شما شخصی را که باعث دل شکستگی آنها شده است را دوست ندارید یا تأیید نکردید و از این بابت نگران هستند که ممکن است خوشحال شوید که این رابطه به پایان رسیده است. مهم است به آن ‌ها بگویید که شما فقط نگران آن‌ ها و احساسی که دارند هستید.

 

 • مثبت باشید. شاید دوست داشته باشید با تشویق آنها به فکر کردن در مورد چیزهای خوب در زندگی و آنچه از انجام آنها لذت می برند، به آنها کمک کنید تا تصویر بزرگتری را مشاهده کنند. آن ها ممکن است گروه بزرگی از دوستان یا چیزهایی داشته باشند که از انجام آنها در مدرسه یا خارج از مدرسه لذت می برند.

 

 • چک کنید. دوباره، بدون اذیت کردن آن‌ ها، به آن ‌ها اطلاع دهید که اگر لازم است دوباره صحبت کنند، هنوز آنجا هستید. همان طور که می دانید، شکست عشقی طول می کشد تا التیام یابد و بعضی وقت ها روند پیشرفت نامنظم است، بنابراین ممکن است نیاز داشته باشند که با شما صحبت کنند.

مرکز مشاوره نوجوان اکسیر

مرکز مشاوره نوجوان اکسیر 

نقد فیلم هیس دخترا فریاد نمی زنند !

نقد فیلم هیس دخترا فریاد نمی زنند !

فیلم سینمایی هیس! دخترها فریاد نمی ‌زنند کاری از پوران درخشنده که برای نخستین ‌بار معضلات ناشی از تجاوز جنسی به کودک را به نمایش گذاشت و یکی از پر سر و صدا ترین و پرفروش ترین فیلم های جشنواره فجر سال 92 بود.

در فیلم هیس دخترا فریاد نمی زنند چه اتفاق می افتد ؟

در فیلم هیس دخترا فریاد نمی زنند بی ‌توجهی و سهل‌ انگاری پدر و مادر دختر هشت‌ ساله ‌ای، واقعه ‌ای را برای او رقم می ‌زند که زخمش سال ‌ها بر روح او باقی می ‌ماند و همه زندگی ‌اش را تحت‌ الشعاع خود قرار می ‌دهد. آنچه این زخم را عمیق‌ تر می‌ کند آزار و اذیتی است که او در کودکی متحمل شده و واقعه را به فاجعه ختم می‌ سازد و به حدی از این اتفاق دچار وحشت و ترس می ‌شود که حتی در بزرگسالی نیز این ترس و خاطره بد در ذهنش باقی می ‌ماند.

شیرین ، نقش اول فیلم

شیرین، که در سال های کودکی، مورد تعرض پیشکار مادرش، قرار گرفته، درست در همان روز عروسی اش، با مشاهده موردی مشابه، درگیر شده و ناخواسته نگهبان ساختمان، را که دختربچه ای را مورد آزار قرار می داده، به قتل می رساند. و به اتهام قتل دستگیر می شود. با تمام تلاش های وکیل مدافع برای بی گناه دانستن شیرین، و تأکید او برای توجیه وضعیت روحی شیرین که تمام طول زندگی اش بحران های شدید فکری داشته، خانم وکیل به جایی نمی رسد و طی روند قانونی دادگاه، با اثبات سلامت عقلی شیرین توسط پزشکی قانونی، حکم اولیه صادر می شود. از آنجا که در چنین مواردی طبق عرف جامعه، همه سکوت و کتمان را ترجیح می دهند، حتی پدر آن دختر بچه هم با وجود اطلاع از صحت ماجرای مزاحمت و تعرض مرد نگهبان نسبت به دخترش در روز واقعه، حاضر نمی شود برای شهادت حقیقت در دادگاه شیرین حاضر شود. در نتیجه رأی نهایی دادگاه، به قصاص شیرین می انجامد.

مهم ترین نکاتی که در فیلم هیس دخترا فریاد نمی زنند

در فیلم هیس دخترا فریاد نمی زنند چند نکته قابل جلب توجه وجود دارد. یکی درباره نقش والدین است. والدین باید متناسب با مراحل رشد فرزندان با آنها رابطه برقرار کنند. رابطه صمیمانه زن و شوهر و نیز رابطه صمیمانه والدین و فرزندان میزان سازگاری آنها در زندگی آینده را تعیین می‌ کند. مشاهدات بالینی و تحقیقات متعدد نشان می ‌دهند که رابطه صمیمانه در خانواده و عشق و محبت میان اعضا، امنیت ایجاد می‌کند و اعتماد به نفس فرد را بالا می ‌برد. امروز بسیاری از مادران برای ایجاد این رابطه و درک همدلانه فرزندان خود، وقت نمی ‌گذارند.

نقش کلیدی مادران در ارتباط با دخترشان

همانطور که در فیلم هیس دخترا فریاد نمی زنند نیز دیدیم دختر 8 ساله می ‌خواهد مشکلش را به مادرش بگوید، اما مادر کار دارد و فرصتی برای شنیدن حرف‌ های او ندارد. اکثر والدین تنها به فکر تأمین نیازهای مادی فرزندان خود هستند و به شخصیت ‌پردازی و ایجاد احساس امنیت در فرزندان خود فکر نمی‌ کنند. متأسفانه اتفاقات مشابه این فیلم زیاد است و کم نیستند دخترانی که در سنین کودکی از طرف نزدیکان و محارم خود؛ یعنی کسانی که باید با دل و جان از آنها حفاظت کنند، مورد سوءاستفاده قرار می ‌گیرند و به حقوق آنها تجاوز می ‌شود و متأسفانه پاسخی که به این تجاوزات داده می ‌شود سکوت است.

اهمیت رابطه والدین با کودکان

سو استفاده جنسی از کودکان

سوء استفاده جنسی در کودکی در روان هر کودکی می‌ تواند اثرات پایداری بگذارد. هر کودکی نیاز دارد که در جهان کوچکش احساس امنیت کند. وقتی دنیای بیرون نا امن باشد، او این حس ناامنی را برای همیشه با خودش خواهد داشت. برای دختران این احساس ناامنی ‌می‌ تواند با احساس منفی دیگری هم همراه باشد. از بین رفتن پرده بکارت یا حتی گمان این قضیه می ‌تواند به آن‌ها احساس نقص یا ناپاکی دهد. باورهای زیر بنایی این احساسات مثل "جهان ناامن است" یا " من ناقص هستم" می ‌تواند از آنها افراد گوشه ‌گیر، مضطرب یا افسرده ‌ای بسازد که روابط اجتماعی چندان خوبی هم ندارند. اتفاقی که لااقل در دوره‌ هایی از زندگی برای نقش اصلی فیلم هیس دخترا فریاد نمی ‌زنند افتاده بود.

آمارهای کودک آزاری

آمارها در این رابطه نه تنها در ایران بلکه در همه کشورهای جهان وجود دارد، اما آنچه محدوده عمل برای سوء استفاده کنندگان را به حداقل ممکن می رساند، افزایش سطح آموزش خانواده ها در این خصوص است. بهترین پیامی که فیلم ارائه داد این بود که اجازه دهیم کودکان مان صحبت کنند و ما بشنویم. حتی چیزهایی که دوست نداریم شنیده شود. این ‌که بی‌ توجهی والدین به روان کودک چه تبعاتی دارد، به دنبال نشنیدن صدای فرزندان شان، تبعاتش سنگین‌ تر است. وقتی نخواهیم بشنویم شاهد بدترین اتفاقات خواهیم بود و در این فیلم نیز بدترین پیامدها نشان داده شد، فرار از عروسی اول، خودکشی در عروسی دوم و قتل در عروسی آخر. درباره قتل هم باید گفت بدترین پیامد آزار جنسی است. تداعی ‌کننده لحظاتی که فرد در آن موقعیت بوده و به دلیل خشمی که سراسر وجودش را فرا گرفته، انتقامش را از این حادثه به ‌این ‌گونه می‌ گیرد.

کنجکاوی های جنسی در دوران کودکی

هیچ‌ کس بیشتر از خود ما نسبت به سلامت کودک ما اهمیت نمی‌ دهد، امنیت آنها مسئولیت ماست؛ همین و بس! برای انجام این وظیفه به نحو احسن، از هیچ ‌کس نترسید و یا خجالت نکشید. حدود۹۰ درصد سوء استفاده ‌های جنسی از کودکان در شرایطی اتفاق می‌ا فتد که کودک و خانواده ‌اش سوءاستفاده ‌کننده را می ‌شناسند و مجرم جایگاه خودش را به‌عنوان فرد قابل اعتماد تثبیت کرده‌ است. بسیاری از آنها صبور هستند و قربانیان یا خانواده‌ ها را با احتیاط انتخاب و زمان زیادی صرف ظاهرسازی برای والدین و کودکان می ‌کنند. آنها نمی‌ خواهند که دستگیر شوند. می‌ خواهند رابطه ‌ای سوء استفاده‌ گرانه با کودکی داشته باشند که بتوانند آن را مخفی نگه دارند و تکرار کنند.

مرکز مشاوره اکسیر

برنامه ریزی درسی نوجوان

با نزدیک شدن به مهر ماه و اضطراب هایی که برای نوجوان ها و خانواده ها به وجود می آید که من باید چی کار کنم که یک برنامه ریزی درسی برای نوجوان خود داشته باشم که سال درسی خوبی را شروع کرده و به انتها برسوند . 

مخصوصا برای نوجوان هایی در سال کنکور هستند و نمی دانند که چگونه بایستی روز خود را مدیریت کنند . 

خانم حانیه قاسمی روانشناس نوجوان در این مورد با ما صحبت کرده اند . 

حانیه قاسمی : نوجوان ما بایستی حتما چند تا نکته رو رعایت بکنه که خانواده ها هم کمک بسیار زیادی را در این زمینه می توانند بکنند تا این قوانین را در اختیار نوجوان ما قرار دهند .

قانون اول : تنظیم ساعت زیستی نوجوان

یعنی اینکه نوجوان من چه در آستانه سال کنکور باشه و چه در یه سال حساس درسی ، چقدر تونسته ساعت خواب و بیداری خودش رو تنظیم بکنه که بتونه توی یک ساعت مشخصی به خواب بره و در یک ساعت مشخصی از خواب بیدار بشه که این مورد به نوجوان ما کمک می کنه که در طول روز در مدرسه بهتر درس رو بفهمه ، کارایی بهتری داشته و احساس شادابی بیشتری داشته باشه و همچنین کیفیت مطالعش بیشتر بشه . 

خوب حالا سوال پیش میاد که این تنظیم ساعت خواب و بیداری به چه صورت باید اتفاق بیفته ؟

 

دقت کنید که ساعت بیداری را طوری تنطیم کنید که نوجوان قبل از رفتن به مدرسه یا رسیدن سرویس مدرسه ، وقت صرف کردن صبحانه با آرامش کامل را داشته باشه ، حتما زمان معاشرت کردن و صحبت کردن با اعضای خانواده که همزمان با اون بیدار می شوند را داشته باشه ،که این مورد کمک می کنه تا سیستم بدنی نوجوان زودتر فعال شده و کارایی بهتری را از ابتدای روز داشته باشه 

همچنین ساعت خواب نوجوان نیز بایستی قبل از شروع مدارس از حداقل 10 روز اخر تابستان تنظیم شود تا نوجوان برای روزهای اول اذیت نشه در بیدار شدن و این عادت ساعت خواب در او باقی بماند . اما دقت کنید این تنظیم کردن ساعت خواب بایستی کاملا تدریجی اتفاق بیفته و به یک باره نمیشه نوجوانی که تا 3 صبح مشغول انجام امور مورد علاقش بوده به یک باره ازش بخواهیم ساعت 11 شب بخوابه . 

قانون دوم : تنظیم ساعت تغذیه نوجوان

حتما بایستی ساعت خوردن صبحانه ، ناهار و شام نوجوان تا جای ممکنه در یک ساعت مشخص در تمامی روزهای هفته اتفاق بیفته ، حتی در روزهای تعطیل که می تونه صرف صبحانه همزمان با روزهای گذشته باشه و بعد اگر نوجوان من خواست می تونه بعد از گذشت یک ساعت از صرف صبحانه ساعتی رو دوباره بخوابه و بیدار بشه و به امور درسی خودش برسه 

قانون سوم  : تنظیم بازه های مطالعاتی نوجوان

ساعت مطالعاتی نوجوان من کاملا بایستی مشخص باشد ؛ به این صورت که مطالعه دروس تنظیم شود که مثلا یک ساعت یا یک ساعت و نیم مطالعه انجام شود و یک ربع تا نیم ساعت استراحت و دوباره یک ساعت و نیم مطالعه کاملا تنطیم گردد و همچنین نحوه خواندن دروس مختلف که در ابتدای روز با چه درسی شروع شود و با چه درسی در انتهای روز به اتمام برسد بایستی مشخص شده و رعایت شود . 

 

ویدئوی خانم حاینه قاسمی روانشناس نوجوان مرکز مشاوره اکسیر را در این مورد میبینیم 

 

نوجوان و تغییرات جسمانی

نوجوان و تغییرات جسمانی

نوجوان و تغییرات جسمانی که در آنها اتفاق می افتد | اگر شما هم در اطراف خود شاهد ورد یک کودک به دوران نوجوانی بوده اید ، حتما از تغییرات سریعی که در جسم و روان او اتفاق می افتد متحب شده اید .

این تغییرات نه تنها شما را متعجب می کند ، بلکه باعث سر در گمی نوجوان نیز می شود . تغییرات جسمانی در نوجوانان به وضوح دیده می شود. مثلا در دختران شاهد رشد موهای زائد ، تجربه عادت ماهیانه و در پسرها شاهد رشد موهای زائد و کلفت شدن و بم شدن صدا هستیم . همچنین اندام های پیرامونی مانند دست و پا و صورت به سرعت بیشتری رشد می کنند و همین موضوع باعث می شود که دست و پاها بلند تر از حالت طبیعی دیده شود . همچنین شاهد شد بینی و لب ها هستیم که باعث می شود صورت آنها از حالت ظرافت کودکانه خارج شود. 

سازگاری با این تغییرات برای نوجوان ساده نیست ، در این دوران می بینیم که نوجوانان ساعات زیادی را جلوی آینه می گذرانند و هر تغییر کوچکی را در جسم خود رصد می کنند و نگران قضاوت دیگران درباره خود و ظاهرشان هستند و فکر می کنند سایرین آنها را مسخره می کنند . بسیاری از آن ها در مورد تغییرات دیگری که انتظارشان را می کشد گنگ و نامطلع هستند و با نگرانی تغییرات جسمانی خو را دنبال می کنند .

گاهی نوجوان نگرانی زیادی درباره ظاهرش پیدا می کند که باعث می شود دست به رفتارهایی برای جبران و یا سازگاری با این تغییرات بزند . اختلال خوردن مانند بی اشتهایی عصبی ، اختلال بدریخت انگاری بدن که در آن نوجوان فکر میکند که یک نقص و عیبی در ظاهرش وجود دارد ، رفتارهای نمایی مانند لباس پوشیدن های نا متعارف از نمونه این رفتارها هستند .

 

مقالات مرتبط : نوجوانی و تغییرات هیجانات 

اگر شما نوجوانی دارید که چنین تغییراتی را تجربه می کند ، با چند راهکار ساده می توانید به او کمک کنید که این دوران را راحت تر طی کند .

1 – به او کمک کنید که خود و جسم خود و تغییرات نوجوانی را بشناسد و انتظار درستی از تغییرات جسمانی خود داشته باشد .

2 – به او اطمینان دهید که این تغییرات برای همه همسن و سال های او اتفاق می افتد و او تنها نیست .

3- به فرزندتان کمک کنید که با رعایت بهداشت فردی ، رژیم غذایی ورزش و روش های دیگر به حفظ سلامت جسمانی خود کمک کند . ( دوره تین کلاب اکسیر )

روابط نوجوان با همسالان خود

نوجوانان و رابطه با همسالان

همان طور که می دانید، بلوغ اجتماعی و عاطفی در هم تنیده است. بنابراین، در نتیجه بلوغ عاطفی نوجوان روابط خود با همسالان را افزایش می‌ دهد، آن‌ ها آسیب ‌پذیرتر و از نظر عاطفی با همسالان خود احساس نزدیکی می‌ کنند. این افزایش آسیب‌پذیری و صمیمیت نیازمند اعتماد بیشتر میان همسالان است. بنابراین، در طی سال های نوجوانی، گروه‌ های همسالان نوجوان مهم تر می ‌شوند از آنجایی که نوجوان نزدیکی بیشتر در این دوستی ها و روابط لذت بخش تر با همسالان خود را تجربه می کند. نوجوان به جای خانواده به عنوان اولین خط حمایتی خود، در مواقع ناراحتی و نگرانی به دوستانش روی می آورد. این افزایش وابستگی به دوستی، راه دیگری است که نوجوانان استقلال رو به رشد خود را نشان می دهند. از آنجایی که پذیرفته شدن در گروه همسالان بسیار مهم است، نوجوانان ممکن است گفتار، لباس، رفتار، انتخاب ها و فعالیت های خود را تغییر دهند تا بیشتر شبیه همسالان شان باشند. شباهت بیشتر به همسالان به آنها احساس امنیت می دهد و مقبولیت آن‌ ها را در گروه منتخب شان تایید می‌ کند. این مرحله را اریکسون هویت در برابر سردرگمی نقش می نامد.

منو فوتر

جدیدترین ارسال ها

راه های ارتباطی

شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹