استقلال در نوجوانی

مهارت هایی که نوجوانان برای استقلال نیاز دارند

تنها به این دلیل که نوجوان شما ۱۸ ساله شده است به این معنی نیست که او آماده است از خانه بیرون برود و به تنهایی زندگی کند و مستقل شود. مگر اینکه به او مهارت‌ های لازم برای زندگی در دنیای واقعی را یاد داده باشید، فرصت خوبی وجود دارد که او برای مستقل شدن تلاش کند. در حقیقت بسیاری از نوجوانان به "بومرنگ" تبدیل می ‌شوند و دوباره به سمت والدین بر می گردند، زیرا آن‌ ها فاقد مهارت ‌های زندگی هستند. آنها بدون حمایت مالی، فیزیکی و عاطفی والدین خود تلاش می کنند مستقل شوند. در اینجا مهارت‌ های اولیه زندگی برای کسب استقلال از والدین آورده شده ‌است:

مهارت‌ های کاری

تصور نکنید که تنها به این دلیل که نوجوان شما از طریق مدرسه کاری را انجام می‌ دهد، او قادر خواهد بود تا شغلی داشته باشد. قوانین نیروی کار کاملا با محدودیت ‌های دبیرستان متفاوت هستند. نوجوانان باید بدانند چطور یک برنامه شغلی را تکمیل کنند، در مصاحبه شرکت کند و دستورالعمل های ناظر را دنبال کنند. کار پاره ‌وقت در طول دبیرستان و یا یک شغل تابستانی می‌ تواند نوجوان شما را برای شغل آینده آماده کند. علاوه بر این، تخصیص کارها و مسئولیت ‌های خانگی منظم می ‌تواند نوجوان شما را برای دنیای کار آماده کند.

مهارت های رفت و آمد

فقط به این دلیل که نوجوان شما گواهی نامه رانندگی دارد، به این معنا نیست که او لزوما دارای مهارت است. نوجوانان باید بدانند چگونه از نقطه A به نقطه B برود. این به معنای دانستن این است که چگونه بتواند در ساعت شلوغی راه خود را پیدا کند یا بداند که چگونه از GPS استفاده کند. البته همه نوجوانان نمی‌ دانند چطور رانندگی کنند و یا گواهی‌ نامه رانندگی ندارند. در آن موارد، برای نوجوان شما مهم است که بداند چگونه از حمل و نقل عمومی استفاده کند. و اگر شانسی وجود داشته باشد که نوجوان تان برای کار به سفر برود، یا قصد دارد به شهری دیگر برای دانشگاه رود، دانستن اینکه چگونه در شهر ناآشنا مسیرش را پیدا کند مهم است.

مهارت تنظیم و تعیین هدف

اینکه نوجوان شما بخواهد وزن کم کند یا شغل خاصی در آینده داشته باشد، مهارت های تنظیم هدف برای استقلال نوجوان ضروری است. به نوجوان خود بیاموزید که چطور یک هدف را ایجاد کند. سپس، درباره نحوه اقدام برای رسیدن به این اهداف صحبت کنید. نوجوانی که می ‌داند چگونه پیشرفت خود را دنبال کند به احتمال زیاد با انگیزه باقی خواهد ماند. اغلب مهارت های تنظیم هدف را بکار ببرید. به نوجوان تان کمک کنید تا چیزی که می خواهد به آن دست پیدا کند را مشخص کرده و سپس به او کمک کنید تا آن را انجام دهد. به هر هدف جدیدی که دست یابد، به توانایی خود برای رسیدن به اهداف آینده اعتماد خواهد کرد.

مهارت های تنظیم هیجانات

برای نوجوانان مهم است که چطور هیجانات خود را تنظیم کنند. هر چه باشد، اگر نوجوان شما نتواند خلق و خوی خود را کنترل کند، به خوبی با مشکلات مقابله نخواهد کرد. یا اگر نتواند از عهده اضطراب برآید، ممکن است هرگز از نقطه امن خود بیرون نرود. به نوجوان خود بیاموزید که چگونه با احساسات ناخوشایند به روشی سالم رفتار کند. با گذشت زمان، او به توانایی خود برای انجام کارهای سخت اعتماد خواهد کرد.

توانایی مقابله با شرایط اضطراری

یکی از مهارت های لازم برای استقلال نوجوان  توانایی مقابله با شرایط اضطراری است. زمانی که تیم شما باید با شرایط اضطراری مقابله کند، هیچ زمانی برای فکر کردن وجود نخواهد داشت. بنابراین لازم است که والدین وقت خود را صرف آموزش نوجوانان خود کنند تا چگونه با شرایط اضطراری مقابله کند. آتش‌سوزی بزرگ، آسیب جدی، و یا بلایای طبیعی تنها چند مورد از موارد اضطراری است که نوجوان شما احتمالا با یکی یا چند تا از آن ها مواجه می‌ شود. مطمئن شوید که نوجوان تان می داند زمانی که برق می رود یا تلفن همراه قطع می شود چه کار باید انجام دهد. کودکانی که با تکنولوژی بزرگ شده ‌اند اغلب فراموش می ‌کنند که در زمان‌ های اضطراری واقعی، برق همیشه در دسترس نیست.

مدیریت امور خانگی

در حالی که ممکن است وسوسه شوید که به نوجوان خود اجازه دهید هنگام انجام کارهای خانه، کار خاصی انجام ندهد، ضروری است که نوجوان شما بداند چگونه یک خانه را اداره کند. چه او در خوابگاه زندگی کند و یا آپارتمانی اجاره کند، باید برخی مهارت ‌های پایه را بداند. به نوجوان خود مهارت ‌های آماده‌ سازی غذا را آموزش دهید. مطمئن شوید که او می ‌داند چگونه تعمیرات ساده را انجام دهد و همچنین چه زمانی کمک حرفه ای درخواست کند. علاوه بر این، او را به حال خود نگذارید تا زمانی که بداند چطور باید از لباسشویی استفاده کند و حمام را تمیز کند.

مهارت‌ های مالی

یکی از مهم‌ ترین مهارت‌ هایی که به نوجوان خود یاد می‌ دهید تا مستقل شود، نحوه اداره کردن پول است.  متاسفانه بسیاری از نوجوانان خانه را بدون هیچ ایده‌ ای ترک می‌ کنند و نمی دانند چگونه پس انداز داشته باشند و مقروض می شود. زمانی را صرف آموزش مهارت‌ های ابتدایی مدیریت پول نوجوان خود کنید. دقت کنید که از  اهمیت سرمایه‌ گذاری آگاه باشد. آموزش این مهارت‌ ها در ابتدا می‌ تواند تفاوت بزرگی در کیفیت زندگی فرزند شما ایجاد کند.

https://www.verywellfamily.com/life-skills-your-teen-needs-to-be-independent-2609033

به اشتراک بگذارید

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

منو فوتر

جدیدترین ارسال ها

راه های ارتباطی

شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹