علائم افسردگی در نوجوانان

علائم هشدار دهنده فرسودگی نوجوانان

هر کس در بعضی از نقاط زندگی خود فرسودگی را تجربه می کند. اگر در زندگی روتین نوجوان شما تغییراتی ایجاد شده است؛ به دنبال این علائم باشید تا بدانید فرسودگی قریب الوقوع است.

بزرگسالان تنها کسانی نیستند که دچار فرسودگی می شوند. امروزه نوجوانان به همان اندازه استرس دارند و ممکن است از عهده مدیریت درست این استرس برنیایند. در یک مطالعه ای اکثر نوجوانان گزارش داده اند که به دلیل احساس استرس احساس ناراحتی یا افسردگی می کنند.

به این علائم هشدار دهنده توجه کنید که ممکن است پیش از فرسودگی کامل وجود داشته باشد تا بتوانید با نوجوان خود همکاری کنید تا بتواند به زندگی عادی خود برگردد.

علائم فرسودگی نوجوانان

بیخوابی

نوجوانان عاشق خواب خود هستند و اگر این علاقه کاهش چشمگیری پیدا کند و نوجوان سخت تر و دیرتر به خواب برود ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. آنها را ترغیب کنید که مدت زمان مشغولیت خود با گوشی و تبلت را قبل از خواب محدود کنند تا بتوانند با استرس کمتری به خواب بروند و خواب خوبی داشته باشند.

تغییر عادات خوردن

چه نوجوان شما بیشتر از گذشته غذا بخورد یا کمتر و به طور کلی تغییر در عادات غذا خوردن، می تواند به معنای فرسودگی باشد. مصرف بیش از حد بسیاری از غذاهای ناسالم ممکن است باعث تداوم نوسانات خلقی شود و منجر به یک نوع رفتار نامطلوب گردد. مطالعه ای نشان داد که بسیاری از نوجوانان به دلیل استرس عادات غذایی آنها تغییر می کند.

اضطراب شدید

نوجوانان دارای فرسودگی نمی توانند آرامش خود را در طول استراحت حفظ کنند و دائما احساس اضطراب و استرس شدیدی می کنند. اگر نوجوان شما به طور کلی احساس بیقراری و اضطراب می کند؛ می تواند از جمله علائم فرسودگی باشد.

اقدامات خطرناک

اگر نوجوان شما برای اولین بار در حال آزمایش مواد مخدر و یا الکل است، می تواند از آنها به عنوان ابزاری برای رهایی از استرس خود استفاده کنند. که استفاده از این مواد ها نه تنها استرس را کمتر نمی کند بلکه میزان آن را بالا می برد و احتمال فرسودگی در نوجوان وجود دارد.

رفتار تحریک آمیز / عاطفی

نوجوانان در این دوره نوسانات خلق دارند و به جای سرزنش نوسانات سریع هورمونها که باعث نوسانات خلق است؛ کمی مطالعه خود را بالا ببرید؛ زیرا سرزنش می تواند باعث استرس و فرسودگی در نوجوانان شود. اگر نوجوان شما دوره های شدیدی از عصبانیت، ناامیدی، غم و اندوه یا احساسات دیگر را تجربه می کند، شما باید درباره استرس و نحوه کنترل کردن آن با نوجوان خود صحبت کنید.

چگونه به نوجوانان دچار فرسودگی کمک کنیم

اکنون که با برخی خصوصیات یک نوجوان فرسوده آشنا شدید، یادگیری نحوه کمک به نوجوانان بسیار حائز اهمیت است.

والدین باید ارتباط خود را با نوجوان خود بیشتر و نزدیک تر کنند. یکی از روش ها این است که از نوجوان خود سوال کنید که آیا کسی را در کلاس خود می شناسد که علائم فرسودگی داشته باشد. نزدیک شدن به نوجوان باعث می شود که نوجوان حس کند که بدون ترس می تواند از احساسات خود با والدینش صحبت کند. فرصتی برای نوجوان خود فراهم کنید تا در مورد علائم با شما صحبت کند و شما به او کمک کنید تا این علائم را کنترل کند.

یکی از بزرگترین راههایی که والدین می توانند در کاهش فشار بر نوجوان خود کمک کنند، کمک به آنها برای تصمیم گیری در مورد نحوه مدیریت وقت خود است. میلیون ها تجربه جدید و فشارهای زیادی همراه با تجربه بسیار محدود زندگی وجود دارد که این امر استرس نوجوانان را بالا می برد.

شما والدین جهت تشخیص فرسودگی در نوجوان خود و درمان آن می توانید از رواشناسان و مشاوران کمک بگیرید.

به اشتراک بگذارید

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

منو فوتر

جدیدترین ارسال ها

راه های ارتباطی

شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹