نوجوان و تغییرات جسمانی

نوجوان و تغییرات جسمانی

نوجوان و تغییرات جسمانی که در آنها اتفاق می افتد | اگر شما هم در اطراف خود شاهد ورد یک کودک به دوران نوجوانی بوده اید ، حتما از تغییرات سریعی که در جسم و روان او اتفاق می افتد متحب شده اید .

این تغییرات نه تنها شما را متعجب می کند ، بلکه باعث سر در گمی نوجوان نیز می شود . تغییرات جسمانی در نوجوانان به وضوح دیده می شود. مثلا در دختران شاهد رشد موهای زائد ، تجربه عادت ماهیانه و در پسرها شاهد رشد موهای زائد و کلفت شدن و بم شدن صدا هستیم . همچنین اندام های پیرامونی مانند دست و پا و صورت به سرعت بیشتری رشد می کنند و همین موضوع باعث می شود که دست و پاها بلند تر از حالت طبیعی دیده شود . همچنین شاهد شد بینی و لب ها هستیم که باعث می شود صورت آنها از حالت ظرافت کودکانه خارج شود. 

سازگاری با این تغییرات برای نوجوان ساده نیست ، در این دوران می بینیم که نوجوانان ساعات زیادی را جلوی آینه می گذرانند و هر تغییر کوچکی را در جسم خود رصد می کنند و نگران قضاوت دیگران درباره خود و ظاهرشان هستند و فکر می کنند سایرین آنها را مسخره می کنند . بسیاری از آن ها در مورد تغییرات دیگری که انتظارشان را می کشد گنگ و نامطلع هستند و با نگرانی تغییرات جسمانی خو را دنبال می کنند .

گاهی نوجوان نگرانی زیادی درباره ظاهرش پیدا می کند که باعث می شود دست به رفتارهایی برای جبران و یا سازگاری با این تغییرات بزند . اختلال خوردن مانند بی اشتهایی عصبی ، اختلال بدریخت انگاری بدن که در آن نوجوان فکر میکند که یک نقص و عیبی در ظاهرش وجود دارد ، رفتارهای نمایی مانند لباس پوشیدن های نا متعارف از نمونه این رفتارها هستند .

 

مقالات مرتبط : نوجوانی و تغییرات هیجانات 

اگر شما نوجوانی دارید که چنین تغییراتی را تجربه می کند ، با چند راهکار ساده می توانید به او کمک کنید که این دوران را راحت تر طی کند .

1 – به او کمک کنید که خود و جسم خود و تغییرات نوجوانی را بشناسد و انتظار درستی از تغییرات جسمانی خود داشته باشد .

2 – به او اطمینان دهید که این تغییرات برای همه همسن و سال های او اتفاق می افتد و او تنها نیست .

3- به فرزندتان کمک کنید که با رعایت بهداشت فردی ، رژیم غذایی ورزش و روش های دیگر به حفظ سلامت جسمانی خود کمک کند . ( دوره تین کلاب اکسیر )

به اشتراک بگذارید

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

منو فوتر

جدیدترین ارسال ها

راه های ارتباطی

شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹