مدیریت کردن خشم در کودکان

راهکارهایی برای مدیریت خشم در کودکان

اینکه فرزندتان دیگران را کتک بزند به این دلیل که عصبانی است یا گاز بگیرد به دلایلی که شما درک نمی کنید، رفتار پرخاشگرانه می تواند بخش طبیعی از رشد کودک باشد. معمولا اگر کودک متوجه عواقب منفی پرخاشگری خود شود و مهارت های جدیدی برای بهبود رفتار خود یاد بگیرد، پرخاشگری در طول سال های پیش دبستانی کاهش می یابد. گاهی، پرخاشگری می ‌تواند نشانه ‌ای از یک مشکل بزرگ‌ تر باشد. و در برخی شرایط، ممکن است کودک نیازمند کمک حرفه ‌ای برای حل این مشکل باشد.

دلایل پرخاشگری در کودکان

کودکان نوپا گاهی پرخاشگری می ‌کنند چون آن‌ ها فاقد مهارت ‌های کلامی برای برآورده کردن نیازهای خود هستند. کودکی که نمی ‌تواند بگوید "این کار را نکن"، زمانی که برادرش اسباب ‌بازی را از دستش می‌ گیرد، ممکن است ضربه بزند یا گاز بگیرد تا ناخرسندی خود را بیان کند. کودکان در سنین مدرسه بعضی اوقات پرخاشگری می کنند زیرا نمی توانند هیجانات خود را تنظیم کنند. کودکی که توانایی زبانی برای گفتن، "من واقعا عصبانی هستم"را  ندارد، ممکن است با لگد زدن به مادرش خشم خود را نشان دهد.

گاهی کودکان کتک می زنند و گاز می گیرند زیرا با این کار نتیجه دلخواه خود را می گیرند. اگر کودکی متوجه شود که اگر خواهرش را کتک بزند دیگر به او کاری نخواهد داشت، ممکن است تصمیم بگیرد که کتک زدن یک راه خوب برای دستیابی به آنچه كه می خواهد است. گاهی کودکان والدین خود را به عنوان راهی برای تلاش و رسیدن به خواسته شان، می زنند. و اگر موثر باشد، پرخاشگری ممکن است بدتر شود. برای مثال اگر کودکی اسباب بازی بخواهد و مادر برایش نخرد و با کتک زدن مادر را راضی به خرید اسباب بازی کند، کودک یاد خواهد گرفت که کتک زدن راهی خوب برای دستکاری کردن و کنترل مادر است.

دادن پیامد فوری

هرگونه اقدام پرخاشگرانه باید پیامد فوری داشته باشد. برای توقف پرخاشگری هشدارها و یادآوری ها را نگویید. در اینجا چند راه موثر بیان شده است که می‌ تواند مانع پرخاشگری شود:

زمان توقف - اگر این روش به طور مناسب استفاده شود کودک یاد می گیرد که چگونه آرام شود. هدف نهایی زمان توقف باید این باشد که قبل از اینکه به شدت پرخاشگری کنند خود را وارد زمان توقف کنند.

جبران - اگر کودک شما به کسی آسیب برساند، جبران باید بخشی از پیامد باشد. جبران ممکن است شامل قرض دادن اسباب ‌بازی مورد علاقه خود به قربانی یا انجام دادن کارهای اضافی برای پرداخت خسارت باشد. جبران می ‌تواند به ترمیم رابطه کمک کند و به کودک خود فرصتی برای تلافی و جبران آن بدهد.

از دست دادن مزایا – برای 24 ساعت اسباب بازی مورد علاقه اش را از او بگیرید یا اجازه ندهید فعالیت محبوبش را انجام دهد. از دست دادن وسایل الکترونیکی و یا نرفتن به خانه دوستش می ‌تواند یادآور خوبی باشد که دیگر به کسی آسیبی نرساند.

پیامد طبیعی – اگر فرزندتان وسایل خودش را خراب می کند، پیامد طبیعی کارش می تواند موثرترین باشد. اگر نوجوانی گوشی اش را پرت می کند و می شکند، یک گوشی جدید برایش نخرید.

سیستم ‌های پاداش - اگر کودک شما اغلب پرخاشگری می ‌کند، یک سیستم پاداش ایجاد کنید. تقویت مثبت برای رفتار خوب، مانند لمس از روی مهربانی. سیستم اقتصاد ژتونی نیز می تواند رفتار پرخاشگرانه را به سرعت حذف کند.

مهم نیست کدام روش ذکر شده را انتخاب می کنید، مطمئن شوید که باعث نظم و تربیت شود نه تنبیه. خجالت زده کردن کودک ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد و ممکن است منجر به افزایش پرخاشگری شود.

مهارت ‌های جدید را آموزش دهید

رفتار پرخاشگرانه نشان دهنده این است که کودک شما فاقد مهارت هایی است که برای مدیریت رفتار به آن ها نیاز دارد. آموزش مهارت های جدید به کودکان باید بخشی از فرایند انضباطی و تربیت باشد. مهارت‌ های اجتماعی، مهارت‌ های حل مساله و مهارت‌ های حل تعارض، رفتار پرخاشگرانه را کاهش می ‌دهند. اطمینان حاصل کنید که آموزش به فرزندتان یاد می دهد که چه کاری باید انجام دهد به جای گفتن "کتک نزن". به کودک خود کمک کنید که گزینه‌ های جایگزینی را ببیند که شامل پرخاشگری نیست.

به دنبال کمک حرفه ای باشید

گاهی اوقات، رفتار پرخاشگرانه می ‌تواند ناشی از اختلالات رفتاری جدی و یا مشکلات سلامت روان باشد. اگر پرخاشگری کودک تان جدی است، با یک متخصص صحبت کنید.

 https://www.verywellfamily.com/discipline-strategies-to-manage-aggression-in-children-1094953

 

آخرین ویرایش در 19/04/1398

به اشتراک بگذارید

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

منو فوتر

جدیدترین ارسال ها

راه های ارتباطی

شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹