خودزنی و آسیب به خود نوجوان - من و مشاور

آسیب رساندن به خود در نوجوانی

یکی از سوالاتی که به صورت مکرر در فضای مجازی و وب سایت از ما پرسیده می شود که چرا نوجوانان خودزنی می کنند یا به خودشون به انواع مختلفی آسیب فیزیکی میرسونند 

در این مطلب قصد داریم درباره این موضوع با خانم دکتر عسل ناجیان روانشناس نوجوان مرکز مشاوره اکسیر بیشتر صحبت کنیم . 

پرسشگر : خانم دکتر ناجیان سلام وقتتون بخیر ، سوالی که اخیرا خیلی از ما پرسیده میشه این هست که خودزنی چیه و در چه زمانی رایج تره ؟

دکتر ناجیان : خیلی سوال خوبی پرسیدین . خودزنی یعنی ایجاد جراحت بر روی بدن که به صورت عمدی اتفاق می افته و فردی که این کار رو میکنه متحمل یک رنجی میشه . 

این کار در نوجوانی بسیار رایج هست و در سن 15 تا 19 سالگی به اوج خودش می رسه و گاها تا سن 20 سالگی نیز برای برخی از افراد ادامه پیدا می کنه . 

نوجوان ها همانطور که می دانیم یه دوره ای را از بچگی به جوانی میگذرونن و در این دوران دچار فروپاشی هویت می شن و میخوان به یه هویت مستقلی دست پیدا کنن . 

در این دوران میگیم اگه نوجوان در محیط امنی باشه و زندگی خوبی داشته باشه این دوره به سلامت گذر خواهد کرد ، اما اگر نوجوان ما در این دوره دچار فشارهای مختلفی ازسمت خانواده ، دوستان و مسائل جامعه پیش بیاد براش به سمت خودزنی اقدام می کند که در دبیرستان های فعلی هم به خودزنی هم مرسوم است و با این کار میخواد 

فشار را از روی خودش برداره دقیقا مانند گریه کردن .

نوجوان از راه های مانند تیغ زدن بر روی بدن مخصوصا دست و یا سوزاندن دست با آتش سیگار . 

بحث دیگری هم که وجود دارد الگو برداری کردن نوجوان ها از همدیگه در مدرسه که گروه هایی تشکیل میشه و نوجوان ها این الگو برداری را دارند و این کار در نوجوان دختر از نوجوان پسر بیشتر هست به دلیل اینکه نوجوان پسر با توجه به نقش جنسیتی که داره می تونه احساس خود را با دعوا کردن ، پرخاش کردن و داد زدن تخلیه کنه اما نوجوان با توجه به نقش جنسیتیش این توانایی رو مانند پسر نداره و روی به این کار می آورد . 

 

پرسشگر : ممنون خانم دکتر ناجیان . راه کار در حال حاضر چی هست و چه کاری میشه برای این دسته از نوجوانان انجام داد ؟

 دکتر ناجیان : راه کاری که معمولا توضیه میشه ، آگاهی والدین است ، خیلی مهم است که خانواده ها باید آگاه باشند که نوجوانشان چه فشارهایی رو داره تحمل میکنه ، و بعد از اون مدرسه باید خیلی دقت کنند در این زمینه . 

متاسفانه عموم خانواده ها و مخصوصا مدارس وقتی این رفتار را از نوجوان خودشون می بینن رفتار خیلی بدی را با نوجوان انجام می دهند و گهگاهی نوجوان را از استفاده از وسایل مختلف محروم می کنند یا از مدرسه اخراج می کنند . 

حتما توصیه میشه که رفتار با این دسته از نوجوانان را اصلاح کنند و با کمک گرفتن از یک روانشناس نوجوان این چالش را به سلامت بگذرونند . 

 

ویدئوی مصاحبه با خانم دکتر عسل ناجیان روانشناس نوجوان مرکز مشاوره اکسیر

آخرین ویرایش در 17/09/1398

به اشتراک بگذارید

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

منو فوتر

جدیدترین ارسال ها

راه های ارتباطی

شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹