چاپ کردن این صفحه

بلوغ و ورزش

بلوغ در نوجوانی و ورزش کردن

بدن کودکان (و مغزشان) به سرعت در زمان بلوغ تغییر می کند، که منجر به احساس ناراحتی و یا مشکلات جدی تصویر بدن می شود. چه چیزی می تواند کمک کند؟ تناسب اندام. فعالیت فیزیکی منظم ممکن است به نوجوانان کمک کند که کنترل بدن در حال تغییر خود را در دست بگیرند. همان طور که آنها بالغ تر و مستقل تر می شوند، نوجوان تان به شما نیاز دارد تا درباره وزن و سلامتی با او صحبت کنید، بنابراین این کار را متوقف نکنید.

پسران و بلوغ

در دوران بلوغ پسران ممکن است به دلیل افزایش ماهیچه و قد بیشتر ورزشکار شوند. حتی پسران دارای اضافه ‌وزن نیز ممکن است تشویق شوند که بیشتر ورزش کنند، اما ممکن است پسران چاق به خاطر خجالت در مورد سایز خود، از فعالیت فیزیکی اجتناب کنند. پسران این سن ممکن است احساس فشارَ کنند تا "بزرگ" و عضلانی شوند. و این می تواند منجر به رفتارهای خطرناک عضله سازی شود. مطالعه ای بر روی گروه بزرگی از نوجوانان که در مجله پزشکان اطفال امریکا منتشر شد، گزارش داد که رفتارهای عضله سازی در نوجوانان در حال افزایش است، به ویژه در میان گروه هایی مانند ورزشکاران و کودکان دارای اضافه وزن. محققان نزدیک به 2800 نوجوانان (دختران و پسران) از 20 مدرسه مختلف راهنمایی و دبیرستان مورد مطالعه قرار دادند. آن ‌ها پنج روش متفاوت پیدا کردند که کودکان در این سن سعی در ایجاد ماهیچه دارند. دو مورد از رفتارها به طور بالقوه سالم هستند: تغییرات غذایی و ورزش. سه مورد ناسالم عبارتند از: استفاده بیش از حد از پروتئین و استفاده از استروئید و یا دیگر مواد. تقریبا ۱۲ درصد از پسران نوجوان که بسیاری از آن ‌ها ورزشکار بودند گفتند که آن ‌ها سه یا بیشتر از این کارها را انجام داده ‌اند. نویسندگان این مطالعه می گویند که جامعه ای که متمرکز بر لاغری و عضلانی بودن است به این معنی است که نوجوان را درگیر این رفتارها می کند تا رضایت شان از بدن خود را افزایش دهند (نه لزوما برای سلامتی). بنابراین والدین و پزشکان باید به نوجوانان توصیه کنند که چه چیزی سالم است.

دختران و بلوغ

جای تعجب نیست که بلوغ می تواند زمان سختی برای دختران باشد.( علائم بلوغ در دختران )  آن ‌هایی که زودتر رشد می‌ کنند ممکن است احساس شرمندگی از برجستگی های جدید بدن شان و وضعیت جنسی خود داشته باشند. آن‌هایی که دیرتر از هم سن و سالان خود رشد می کنند، احساس می کنند که از بقیه عقب افتاده اند. افزایش وزن مربوط به بلوغ طبیعی است، اما می ‌تواند دختران را نگران این کند، "آیا من چاق هستم؟"  تصویر ضعیف بدنی می ‌تواند آن ‌ها را در معرض خطر اختلالات خوردن قرار دهد (پسران را هم همین طور). دختران در مطالعه ذکر شده به احتمال زیاد عادات غذایی و ورزش را در دوران نوجوانی خود تغییر داده اند. البته این کار می ‌تواند بسیار خوب باشد، اگر درست انجام شود! بنابراین با دختر خود در مورد انتخاب ‌های سالم صحبت کنید.

نقش ورزش

هر نوجوانی ورزش را دوست ندارد و این قابل قبول است. ورزش های تیمی و رقابت قطعا برای همه نیست و شما نمی خواهید یک فشار اضافی به نوجوان تان وارد کنید. آنچه مهم است، فعالیت فیزیکی است، به هر شکلی که برای فرزند شما بهتر عمل ‌کند. این علاوه بر اینکه باعث ارتقاء سلامت می شود، مانع از استرس نیز می شود. پس به او کمک کنید تا نوع فعالیت فیزیکی که از آن لذت می ‌برد را پیدا کند. شما حتی می توانید در یک ورزش با هم شرکت کنید یا چیزی جدید به عنوان یک تیم یاد بگیرید!

https://www.verywellfamily.com/fitness-during-puberty-1257328

 

 

آخرین ویرایش در 20/04/1398

به اشتراک بگذارید

برای ارسال نظر وارد سایت شوید