رشد هویت در نوجوانی

هویت شناسی در نوجوانی

رشد یک حس قوی و پایدار از "خود" به طور گسترده به عنوان یکی از وظایف اصلی نوجوانی در نظر گرفته می ‌شود. علی ‌رغم این واقعیت که رشد هویت در طول زندگی یک فرد رخ می ‌دهد، نوجوانی اولین زمانی است که افراد شروع به فکر کردن درباره نحوه تاثیر هویت بر زندگی شان می ‌کنند. در دوران نوجوانی، ما نسبت به هر مرحله دیگری در زندگی نسبت به هویت در حال تغییرمان خود آگاهی بیشتری داریم.

هویت چیست؟

هویت اشاره دارد به احساس ما از اینکه به عنوان یک فرد و عضوی از جامعه چه کسی هستیم. هویت ما به سادگی توسط خود ما ایجاد نمی شود: هویت در پاسخ به عوامل داخلی و خارجی رشد می ‌کند. تا حدودی هر یک از ما هویت مان را انتخاب می کنیم، اما هویت به وسیله عوامل محیطی خارج از کنترل ما شکل می گیرد. هویت پویا و پیچیده است و در طول زمان تغییر می کند.

هویت خود و هویت اجتماعی

هویت خود به این که چگونه خودمان را تعریف می‌ کنیم اشاره می‌ کند. هویت خود، پایه عزت نفس ما را تشکیل می دهد. در نوجوانی، شیوه ای که ما خودمان را در پاسخ به همسالان، خانواده، مدرسه و دیگر محیط های اجتماعی، در حال تغییر می بینیم. هویت خود ادراک ما از تعلق را شکل می دهد.

هویت اجتماعی توسط دیگران ساخته شده است و ممکن است از هویت خود متفاوت باشد. به طور معمول، افراد را با توجه به برچسب ‌های گسترده و اجتماعی تعریف شده دسته ‌بندی می ‌کنند. به عنوان مثال، اگر پوست تیره داشته باشید، ممکن است برچسب "سیاه" را به شما بزنند، اگرچه ممکن است شما این هویت را برای خودتان قبول نداشته باشید. یک هویت خود مثبت با عزت نفس مثبت ارتباط دارد. همه هویت ‌ها به یک اندازه در جامعه ارزشمند نیستند لذا برخی نوجوانان نیاز به تقویت دارند تا به آن ‌ها کمک کند تا احساس مثبتی از خود ایجاد کنند.

ابعاد هویت

بسیاری از ابعاد هویت برای ایجاد حس ما از خود، با یکدیگر تلاقی دارند و نمی توان آنها را از هم جدا کرد. ابعاد قابل رویت هویت، مانند نژاد و جنسیت، برای افراد بسیار مهم هستند زیرا آن ‌ها در هر زمینه اجتماعی برای فرد مهم هستند و عواقب جدی تری در جامعه به همراه دارند. برای مثال، نژاد ممکن است در همه تعاملات اجتماعی مهم باشد، اما هویت سیاسی، که به طور معمول قابل ‌مشاهده نیست، ممکن است برای برخی افراد تنها در طول زمان انتخابات مد نظر باشد.

مراحل و پایگاه رشد هویت

در دهه ۱۹۶۰، روانشناس اریک اریکسون استدلال کرد که نوجوانان با بحران هویت اصلی مواجه هستند، "هویت در مقابل سردرگمی هویت" که او آن را یکی از مراحل رشد روانی - اجتماعی در نظر گرفت. حل موفقیت آمیز منجر به یک هویت امن می‌ شود؛ شکست منجر به سردرگمی و احساس ضعیف از خود می ‌شود. کلید حل این بحران در تعامل نوجوانان با دیگران نهفته است. جیمز مارسیا وظایف مشابهی را برای نوجوانان توصیف کرد، اما به جای توصیف آن ‌ها به عنوان "مراحل" معتقد بود که این فرآیند غیر خطی است. مارسیا پیشنهاد کرد که "وضعیت رشد هویت" در پاسخ به بحران ها در حوزه هایی مانند مدرسه، روابط و ارزش ها رخ می دهد، به جای اینکه به صورت خطی پیشرفت کند. به گفته مارسیا:

هویت سردرگم (هویت آشفته یا هویت مغشوش)

در این وضعیت نوجوان سرگردان است و به عقاید، اصول، یا دیگران پایبند نیست و محدود به بازبینی خود است. این گروه شامل نوجوانانی است که هیچ نوع بحرانی را سپری نکرده و در عین حال به اهداف خاصی هم احساس تعهد نمی کنند. آنها به ظاهر افرادی "بی خیالند" و تمایل به انتخاب اهداف خاصی ندارند. روی هم رفته، افراد سطحی، ناخرسند و تنها هستند و توان برقراری روابط صمیمی و خالص را با اطرافیان خود ندارند.

هویت زودرس

نشانه وضعیت زودرسی هویت، پرهیز از گزینش خودمختار است. این گروه بدون تجربه بحران نوجوانی، به اهدافی ویژه پایبند شده و در چهارچوب برنامه هایی که دیگران، به ویژه والدین شان، از پیش برای آن ها چیده اند، آن اهداف را پذیرفته اند.

هویت دیررس

در وضعیت دیررسی هویت، افراد هنوز پایبندهای مهمی ندارند تلاش فعال آن ها برای پدیدآوردن پایبندی و تلاش برای هماهنگی میان منابع گوناگون است. این افراد در جهت کسب هویت تلاش می کنند و همواره در حالتی دوگانه به سر می برند، اما هنوز تعهدی کسب نکرده اند. این افراد به طور فعالانه تلاش می کنند تا به شناخت عمیق تری از خود برسند و هدف اساسی آنها آماده شدن برای تعهد و کسب مسئولیت است. آنها افرادی رقابت طلب، مضطرب، زنده دل، پرحرف و در عین حال دستخوش تعارض هستند، غالبا این افراد با والد غیر همجنس رابطه نزدیک تری دارند و مایلند که با دیگران نیز روابط صمیمی برقرار کنند، البته در بسیاری از آنان این خواسته تحقق پیدا نمی کند.

هویت کام یاب

در وضعیت هویت به دست آمده (هویت کام یاب)، شخص اندک اندک اندیشه های خود را یکپارچه می سازد و خویشتنی نو می آفریند. فرد به گونه ای جدی گزینه های متعددی را در نظر می گیرد و با توجه به شرایط خود تصمیم گیری می کند و نسبتأ خودمختار است.

http://actforyouth.net/adolescence/identity/

 

آخرین ویرایش در 20/04/1398

به اشتراک بگذارید

موارد مرتبط

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

منو فوتر

جدیدترین ارسال ها

راه های ارتباطی

شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹