چی کار کنم کودکم ناخناشو نجوه ؟

ناخن جویدن در کودکان

سوالات مکرری در مورد ناخن جویدن کودکان وجود داره . مثلا کودکم جلوی تلویزیون ناخن می جوه یا وقتی که مهمون داریم کودکم ناخن جویدن پیدا میکنه در صورتی که موقع دیگه اینطوری نیست .

اگر کودک تان ناخن هایش را می جود، تنها کودکی نیست که این کار را انجام می دهد. حدود 50 درصد از کودکان بین 10 تا 18 سالگی ناخن های شان را می جوند و برای بسیاری از کودکان این عادت از سنین پایین تر شروع می شود. این یکی از رایج ترین عادات عصبی است، و به عنوان یک رفتار تکراری متمرکز بر بدن مشخص می شود.

گاهی کودکان بدلیل بی قراری ناخن می جوند و برخی نمی دانند وقتی مضطرب می شوند چه باید کنند. ناخن جویدن باعث احساس آرامش در آنها می شود. ناخن جویدن می تواند به دندان های کودک آسیب برساند، مهم است که با دانپزشک کودک تان مشورت کنید. در بیشتر مواقع ناخن جویدن مشکل جدی در سلامتی ایجاد نمی کند و معمولا نشانه یک مساله عمیق نیست. در عوض یک عادت عصبی کوچک است که والدین را اذیت می کند.

علت ناخن جویدن در کودکان

در رابطه با علت این کار روانشناسان معتقدند که ناخن جویدن کودکان و نوجوانان به فشار‌های عصبی و مشکلات روزمره مربوط می‌ شود. شاید به نظر برسد بچه‌ ها در عالم بچگی خودشان دلیلی برای نگرانی و اضطراب ندارند اصلاً این‌ طور نیست بلکه هر برخورد ناخوشایندی با کودک می ‌تواند باعث این دلهره‌ ها شود.

گاهی عصبانیت بیش از حد در کودکان باعث بروز چنین رفتاری می ‌شود. این عصبانیت علت ‌های زیادی می ‌تواند داشته باشد که در سنین مختلف متغیر است. برخی عصبانیت ‌ها در سنین خردسالی می‌تواند ناشی از، از دست دادن یک اسباب بازی، نرسیدن به هدفی مشخص، نرفتن به پارک یا امثال این‌ها باشد، ولی در نوجوانی دلواپسی و تضاد‌های فکری، بلاتکلیفی به خاطر درگیری با والدین، امتحانات، پاسخ دادن به معلم، تماشای فیلم‌ های ترسناک، تقلید از دیگران، هیجان بیش از حد و عکس‌العمل خصومتی در مقابل والدین و دیگران از دیگر علل عصبانیت و سرانجام واکنش ‌هایی مثل جویدن ناخن می ‌شود. یک علت خیلی ساده ‌تر هم برای این رفتار وجود دارد و آن کمرویی و خجالتی بودن بچه‌ ها است. کودکانی که اعتماد به نفس پایینی دارند و خجالتی اند معمولا در جمع دچار اضطراب می ‌شوند و اولین واکنش آن‌ ها جویدن ناخن است.

از طرف دیگر برخی از پزشکان معتقدند که همیشه نباید دنبال علت خاصی برای عادات گوناگون کودکان بود بلکه گاهی آن ‌ها صرفاً رفتار‌های آموخته شده ‌ای هستند که پیامد‌های مثبت و خوشایندی برای کودک (یا نوجوان) دارند.

مثلا زمانی که کودک شما ناخن را در دهانش می ‌برد و شروع به جویدن می‌ کند بلافاصله دقت کنید چه محرکی باعث این رفتار شده، شاید از نظر فکری درگیر مشکلی شده یا مسئله‌ ای او را آشفته کرده است. در این شرایط می‌ توانید خیلی ملایم از او بپرسید آیا می ‌داند دستش را به دهان برده است؟ از جمله دلایل رایجی که موجب ناخن جویدن در کودکان و نوجوانان می ‌شود، آن است که درصدد کاستن از فشار‌های عصبی و تنش ‌های روزانه خود هستند.

مطالب مرتبط : راه کارهای کاهش میزان ناخن جویدن 

 

کوتاه کردن ناخن ها

ناخن های کوتاه شده لزوم کمتری دارند تا جویده شوند، سعی کنید هر چند روز یک بار ناخن هایش را بگیرید و سوهان بزنید تا حتی نتواند تکه های کوچک ناخن را به دندان بگیرد.

منحرف کردن حواس در هنگام جویدن ناخن

سعی کنید حواس کودک را هنگام جویدن ناخن پرت کنید، از او کارهایی بخواهید که مجبور شود از انگشتانش استفاده کند درست کردن کاردستی یا کشیدن نقاشی روش خوبی برای این کار است.

پیدا کردن جایگزین

جایگزین سالمی پیدا کنید که کودک تان بتواند به دهان ببرد مثل هویج یا غلات خرد شده. سعی کنید یک فعالیت جذاب با دست یا یک اسباب‌ بازی مناسب پیدا کنید که مانع از ناخن جویدن فرزندتان شود. مثلا بازی رانندگی یا اسباب‌ بازی‌های بی خطر و جالب برای اینکه کودک در هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون آن را در دست بگیرد. با این روش‌ ها می ‌توانید حواس ناخودآگاه او از جویدن ناخن پرت کنید. اگر کودک شما فعال و اهل ورزش است بهترین کار این است که از نرمش و فعالیت‌ های بدنی برای آرام کردن هیجانات او استفاده کنید. سعی کنید انرژی‌ های کنترل نشده کودک را از طریق فعالیت‌ های متنوع تخلیه کنید. با توجه به شرایط کودک و موقعیت خانوادگی، انتخاب ‌های متعددی پیش رو دارید. در برخی کودکان فعالیت‌ های بدنی مثل ورزش یا بازی‌ های پرتحرک جوابگوست و در برخی دیگر فعالیت‌ های ذهنی مانند کاردستی یا نواختن موسیقی مفید است.

به دنبال علت بگردید

شما بهتر است منتظر پاسخ کودک تان که چرا ناخنش را می جود نباشید و او را به خاطر انجام این عمل سرزنش نکنید. سعی کنید به دنبال علت باشید و توجه کنید که کودک تان در چه مواقعی این عمل را انجام می دهد. به عنوان مثال، شاید کودک با ایجاد موقعیت های خاص به ناخن جویدن می پردازد. و یا موقعی که می خواهد در مورد مساله مهمی با شما صحبت کند یا در هنگام تماشای فیلم های ترسناک.

هشدار

وقتی او این کار را می کند یک کلمه رمز بگذارید که فقط شما دو نفر متوجه آن شوید یا به آرامی او را لمس کنید تا او را متوجه کنید که دارد ناخنش را می جود. این کار کمک می کند زمانی که این کار را انجام می دهد آگاهی بیشتری داشته باشد، بسیاری از عادات عصبی به طور ناخودآگاه انجام می شوند.

 

منبع مقاله  

به اشتراک بگذارید

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

منو فوتر

جدیدترین ارسال ها

راه های ارتباطی

شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹