بلوغ زودرس در دختران

بلوغ زودرس در دختران

تحقیقات جدید نشان داده است که امروزه تعداد زیادی از دختران، قبل از سن 9 یا 10 سالگی به بلوغ می رسند. بلوغ زودرس بر سلامت جسمانی و روانی دختران بسیار موثر است.

اگر شما والدین اطلاعاتی درباره تاثیرات بلوغ زودرس بر جسم و روان فرزند خود کسب کنید برای جلوگیری از این تاثیرات منفی می توانید به فرزند خود کمک کنید.

بلوغ زودرس

کودکان امروزه بسیار سریع رشد می کنند به صورتی که امروزه بلوغ زودرس فراگیر شده است. دختران در سن 9 یا 10 سالگی به بلوغ می رسند به صورتی که سینه های آنها شروع به رشد کردن می کند که به این روند بلوغ زودرس می گویند. بلوغ زودرس می تواند تاثیرات منفی طولانی مدتی بر سلامت کلی یک دختر داشته باشد.

تاثیرات جسمانی و عاطفی بلوغ زودرس دختران

علاوه بر تغییرات واضح در دختران مانند: رشد سینه ها و لگن، آکنه و نوسانات خلقی، دخترانی که بلوغ زودرس را تجربه می کنند ممکن است با این مشکلات روبروشوند:

خطر بیشتر ابتلا به سرطان سینه

اگر چه تاثیر بلوغ زودرس بر سرطان سینه همچنان در حال تحقیق و بررسی است ولی برخی از تحقیقات نشان داده اند که بلوغ زودرس ممکن است با خطر بالاتر ابتلا به سرطان سینه در آینده در ارتباط باشد.

قد کوتاه

به طور معمول رشد قد دختران در دوران بلوغ کند می شود؛ بنابراین ممکن است دخترانی که دچار بلوغ زودرس می شوند از نظر قدی به همسالان خود که دچار بلوغ زودرس نشدند نرسند و کوتاه تر باشند که این امر ممکن است اعتماد به نفس دختران را کاهش دهد.

مشکلات عاطفی

علاوه بر نگرانی از عادت ماهانه و تغییرات بدن برای اینگونه دخترها، بلوغ زودرس باعث می شود که در رابطه با دوستان نیز دچار مشکل شوند و گروه دوستان آنها را قبول نکنند و یا آنها را مورد آزار و اذیت قرار دهند. عدم پذیرش دوستان تاثیرات منفی نامطلوب زیادی بر دختران می گذارد.

بارداری

در دوران بلوغ شهوت و نیازهای جنسی هم برانگیخته می شود و اگر دختری قبل از بلوغ نحوه درست کنترل کردن میل جنسی را آموزش ندیده باشد ممکن است در این زمینه به خود آسیبی وارد کنند و یا باردار شود؛ بنابراین آموزش جنسی برای این دخترها بسیار مهم و حائز اهمیت است.

کمک به دختران دچار بلوغ زودرس

نقش والدین و مدارس در کمک به دخترانی که دچار بلوغ زودرس می شوند بسیار پررنگ و موثر است. ممکن است صحبت درباره دوران بلوغ، تغییرات بلوغ در دختران و بارداری، توسط والدین برای فرزندان سخت باشد ولی دخترانی که این دوران را پشت سر می گذارند و دچار بلوغ زودرس می شوند نیاز به کسب اطلاعات جامع و صحیح درباره بلوغ و آموزش جنسی دارند تا به درستی بتوانند با چالش های پیش رو کنار بیایند و به درستی کنترل کنند و این اطلاعات را باید زودتر از همسالان خود کسب کنند.

شما والدین برای دادن اطلاعات صحیح دراین باره می توانید از مشاور و روانشناس کمک بگیرید تا مشاور این اطلاعات را به دختر شما منتقل کند.

منبع

به اشتراک بگذارید

موارد مرتبط

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

منو فوتر

جدیدترین ارسال ها

راه های ارتباطی

شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹