نقد فیلم هیس دخترا فریاد نمی زنند !

نقد فیلم هیس دخترا فریاد نمی زنند !

فیلم سینمایی هیس! دخترها فریاد نمی ‌زنند کاری از پوران درخشنده که برای نخستین ‌بار معضلات ناشی از تجاوز جنسی به کودک را به نمایش گذاشت و یکی از پر سر و صدا ترین و پرفروش ترین فیلم های جشنواره فجر سال 92 بود.

در فیلم هیس دخترا فریاد نمی زنند چه اتفاق می افتد ؟

در فیلم هیس دخترا فریاد نمی زنند بی ‌توجهی و سهل‌ انگاری پدر و مادر دختر هشت‌ ساله ‌ای، واقعه ‌ای را برای او رقم می ‌زند که زخمش سال ‌ها بر روح او باقی می ‌ماند و همه زندگی ‌اش را تحت‌ الشعاع خود قرار می ‌دهد. آنچه این زخم را عمیق‌ تر می‌ کند آزار و اذیتی است که او در کودکی متحمل شده و واقعه را به فاجعه ختم می‌ سازد و به حدی از این اتفاق دچار وحشت و ترس می ‌شود که حتی در بزرگسالی نیز این ترس و خاطره بد در ذهنش باقی می ‌ماند.

شیرین ، نقش اول فیلم

شیرین، که در سال های کودکی، مورد تعرض پیشکار مادرش، قرار گرفته، درست در همان روز عروسی اش، با مشاهده موردی مشابه، درگیر شده و ناخواسته نگهبان ساختمان، را که دختربچه ای را مورد آزار قرار می داده، به قتل می رساند. و به اتهام قتل دستگیر می شود. با تمام تلاش های وکیل مدافع برای بی گناه دانستن شیرین، و تأکید او برای توجیه وضعیت روحی شیرین که تمام طول زندگی اش بحران های شدید فکری داشته، خانم وکیل به جایی نمی رسد و طی روند قانونی دادگاه، با اثبات سلامت عقلی شیرین توسط پزشکی قانونی، حکم اولیه صادر می شود. از آنجا که در چنین مواردی طبق عرف جامعه، همه سکوت و کتمان را ترجیح می دهند، حتی پدر آن دختر بچه هم با وجود اطلاع از صحت ماجرای مزاحمت و تعرض مرد نگهبان نسبت به دخترش در روز واقعه، حاضر نمی شود برای شهادت حقیقت در دادگاه شیرین حاضر شود. در نتیجه رأی نهایی دادگاه، به قصاص شیرین می انجامد.

مهم ترین نکاتی که در فیلم هیس دخترا فریاد نمی زنند

در فیلم هیس دخترا فریاد نمی زنند چند نکته قابل جلب توجه وجود دارد. یکی درباره نقش والدین است. والدین باید متناسب با مراحل رشد فرزندان با آنها رابطه برقرار کنند. رابطه صمیمانه زن و شوهر و نیز رابطه صمیمانه والدین و فرزندان میزان سازگاری آنها در زندگی آینده را تعیین می‌ کند. مشاهدات بالینی و تحقیقات متعدد نشان می ‌دهند که رابطه صمیمانه در خانواده و عشق و محبت میان اعضا، امنیت ایجاد می‌کند و اعتماد به نفس فرد را بالا می ‌برد. امروز بسیاری از مادران برای ایجاد این رابطه و درک همدلانه فرزندان خود، وقت نمی ‌گذارند.

نقش کلیدی مادران در ارتباط با دخترشان

همانطور که در فیلم هیس دخترا فریاد نمی زنند نیز دیدیم دختر 8 ساله می ‌خواهد مشکلش را به مادرش بگوید، اما مادر کار دارد و فرصتی برای شنیدن حرف‌ های او ندارد. اکثر والدین تنها به فکر تأمین نیازهای مادی فرزندان خود هستند و به شخصیت ‌پردازی و ایجاد احساس امنیت در فرزندان خود فکر نمی‌ کنند. متأسفانه اتفاقات مشابه این فیلم زیاد است و کم نیستند دخترانی که در سنین کودکی از طرف نزدیکان و محارم خود؛ یعنی کسانی که باید با دل و جان از آنها حفاظت کنند، مورد سوءاستفاده قرار می ‌گیرند و به حقوق آنها تجاوز می ‌شود و متأسفانه پاسخی که به این تجاوزات داده می ‌شود سکوت است.

اهمیت رابطه والدین با کودکان

سو استفاده جنسی از کودکان

سوء استفاده جنسی در کودکی در روان هر کودکی می‌ تواند اثرات پایداری بگذارد. هر کودکی نیاز دارد که در جهان کوچکش احساس امنیت کند. وقتی دنیای بیرون نا امن باشد، او این حس ناامنی را برای همیشه با خودش خواهد داشت. برای دختران این احساس ناامنی ‌می‌ تواند با احساس منفی دیگری هم همراه باشد. از بین رفتن پرده بکارت یا حتی گمان این قضیه می ‌تواند به آن‌ها احساس نقص یا ناپاکی دهد. باورهای زیر بنایی این احساسات مثل "جهان ناامن است" یا " من ناقص هستم" می ‌تواند از آنها افراد گوشه ‌گیر، مضطرب یا افسرده ‌ای بسازد که روابط اجتماعی چندان خوبی هم ندارند. اتفاقی که لااقل در دوره‌ هایی از زندگی برای نقش اصلی فیلم هیس دخترا فریاد نمی ‌زنند افتاده بود.

آمارهای کودک آزاری

آمارها در این رابطه نه تنها در ایران بلکه در همه کشورهای جهان وجود دارد، اما آنچه محدوده عمل برای سوء استفاده کنندگان را به حداقل ممکن می رساند، افزایش سطح آموزش خانواده ها در این خصوص است. بهترین پیامی که فیلم ارائه داد این بود که اجازه دهیم کودکان مان صحبت کنند و ما بشنویم. حتی چیزهایی که دوست نداریم شنیده شود. این ‌که بی‌ توجهی والدین به روان کودک چه تبعاتی دارد، به دنبال نشنیدن صدای فرزندان شان، تبعاتش سنگین‌ تر است. وقتی نخواهیم بشنویم شاهد بدترین اتفاقات خواهیم بود و در این فیلم نیز بدترین پیامدها نشان داده شد، فرار از عروسی اول، خودکشی در عروسی دوم و قتل در عروسی آخر. درباره قتل هم باید گفت بدترین پیامد آزار جنسی است. تداعی ‌کننده لحظاتی که فرد در آن موقعیت بوده و به دلیل خشمی که سراسر وجودش را فرا گرفته، انتقامش را از این حادثه به ‌این ‌گونه می‌ گیرد.

کنجکاوی های جنسی در دوران کودکی

هیچ‌ کس بیشتر از خود ما نسبت به سلامت کودک ما اهمیت نمی‌ دهد، امنیت آنها مسئولیت ماست؛ همین و بس! برای انجام این وظیفه به نحو احسن، از هیچ ‌کس نترسید و یا خجالت نکشید. حدود۹۰ درصد سوء استفاده ‌های جنسی از کودکان در شرایطی اتفاق می‌ا فتد که کودک و خانواده ‌اش سوءاستفاده ‌کننده را می ‌شناسند و مجرم جایگاه خودش را به‌عنوان فرد قابل اعتماد تثبیت کرده‌ است. بسیاری از آنها صبور هستند و قربانیان یا خانواده‌ ها را با احتیاط انتخاب و زمان زیادی صرف ظاهرسازی برای والدین و کودکان می ‌کنند. آنها نمی‌ خواهند که دستگیر شوند. می‌ خواهند رابطه ‌ای سوء استفاده‌ گرانه با کودکی داشته باشند که بتوانند آن را مخفی نگه دارند و تکرار کنند.

مرکز مشاوره اکسیر

به اشتراک بگذارید

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

منو فوتر

جدیدترین ارسال ها

راه های ارتباطی

شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹