اثرات روانشناختی چاقی دوران کودکی

اثرات روانشناختی چاقی دوران کودکی

چاقی در دوران کودکی می تواند منجر به مسائل روانشناختی شود. با توجه به فضای اجتماعی خاص، مسائل مربوط به وزن در طول سنین 8 تا 12 سال می تواند دشوار باشد. در اینجا مسائلی که والدین باید در مورد اثرات روانشناختی چاقی دوران کودکی بدانند را مورد بررسی قرار داده ایم.

مشکلات مربوط به عزت نفس

چاقی دوران کودکی بیشتر از یک مشکل جسمانی است. کودکان 8 تا 12 سال بیش از حد به نحوه مقایسه شان با دیگران آگاه هستند، که باعث آگاهی بیش از حد و احساس تنهایی شان می شود. بنابراین کودکان 8 تا 12 ساله احساس می کنند جایگاه شان را در بین همسالان از دست می دهند. محققان سطح پایینی از عزت نفس را در کودکان و کودکان 8 تا 12 سال در مقایسه با کودکان دارای وزن نرمال مشاهده کرده اند. تیمی از محققان دریافتند کودکان 8 تا 12 ساله دارای مشکلات عزت نفسی هستند که فراتر از خود ارزشی جسمانی است. به عبارت دیگر 8 تا 12 ساله های چاق تمایل دارند از خودشان به روش های مختلف ناراضی باشند، از جمله اجتماعی، که تنها نارضایتی از ظاهرشان نیست.

سطوح بالاتر افسردگی

مقطع متوسطه حتی در بهترین شرایط، سال های سختی است، اما برای کودکان دارای مشکلات وزن سخت تر است. علاوه بر بسیاری مقایسه های اجتماعی با همسالان خود، ۸ تا ۱۲ ساله  ها تمایل دارند روی نحوه رفتار دیگران با خودشان تمرکز کنند. متاسفانه 8 تا 12 ساله های چاق در مقایسه با کودکان دارای وزن نرمال، واکنش های منفی از همسالان خود دریافت می کنند. همسالان نقش بسیار مهمی در بین سال ‌های کودکی ایفا می ‌کنند، بنابراین تعاملات اجتماعی مثبت، کلید سلامت روان کودک ۸ تا ۱۲ ساله است. در نتیجه، سطوح بالاتر افسردگی در کودکان و  ۸ تا ۱۲ ساله  های چاق یافت می‌ شود.

مشکلات رفتاری بیشتر

تقریا بیشتر کودکان ۸ تا ۱۲ ساله برون ریزی و برخی مشکلات را دارند اما والدین ۸ تا ۱۲ ساله های چاق در مقایسه با والدین کودکان با وزن نرمال مشکلات رفتاری بیشتری را گزارش داده اند. به طور خاص، والدین خاطر نشان کردند که فرزندان چاق آنها مشکلات "درونی سازی شده" بیشتری دارند - مشکلات که در آن خشم به سمت درون هدایت می شود، که ممکن است به عنوان افسردگی، اضطراب یا مشکلات خوردن ظاهر شود. آنها همچنین مشکلات "برونی سازی شده" داشتند - مشکلی که در آن خشم به سمت خارج هدایت می شود، مانند پرخاش، مخالفت و گستاخی. همچنین این کودکان کفایت کم تری در مدرسه و موقعیت های اجتماع و موفقیت تحصیلی و دوستی دارند. ادراک والدین نیز ممکن است در این یافته ها نقش داشته باشد، به هر حال کسانی که به دنبال درمان بودند، مشکلات رفتاری بیشتری را نسبت به کسانی که به دنبال درمان نبودند گزارش کردند. به عبارت دیگر، ممکن است والدینی باشند که چاقی را به عنوان مساله ‌ای که نیاز به درمان دارد و با مشکلات دیگر در ارتباط است بدانند؛ آن ‌هایی که به دنبال درمان نیستند ممکن است چاقی یا رفتارهای دیگر را به عنوان مشکل تلقی نکنند.

در کل، چاقی ممکن است در طی سال های۸ تا ۱۲ سالگی به چندین مشکل روانشناختی منجر شود. بنابراین برداشتن گام‌ هایی جهت رفع این مساله از طریق تغییرات در رژیم غذایی و فعالیت بدنی می ‌تواند فوایدجسمانی و روانی مهمی داشته باشد. بهتر است در این زمینه از یک متخصص مشورت بگیرید.

 منبع :

https://www.verywellmind.com/psychological-effects-of-childhood-obesity-3288283

 

 

 

آخرین ویرایش در 04/05/1398

به اشتراک بگذارید

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

منو فوتر

جدیدترین ارسال ها

راه های ارتباطی

شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹